پایان مذاکرات آتش بس سوریه بدون نتیجه ملموس

حق نشر عکس EPA
Image caption شکاف بین طرفین مذاکره عمیق به نظر می رسد

مذاکرات آمریکا، روسیه و قدرت‌های منطقه‌ای در لوزان سوئیس برای دستیابی به یک آتش بس در سوریه به ویژه در شهر حلب بدون نتیجه ملموس خاتمه یافته است.

وزیران امور خارجه آمریکا، روسیه، ایران، عربستان سعودی، ترکیه، قطر، عراق، مصر و اردن و نیز استفان دی میستورا، نماینده سازمان ملل متحد در امور سوریه، در این مذاکرات حضور دارند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید طرفین ایده‌های متعددی را بررسی کردند اما درباره یک اقدام مشخص و ملموس برای توقف درگیری‌ها به توافق نرسیدند.

آقای کری گفتگو‌های چهار ساعته را سازنده و صریح توصیف کرد و گفت که تماس بین طرفین در ظرف روزهای آینده ادامه خواهد یافت.

به گزارش شبکه خبر جمهوری اسلامی، وزیر امور خارجه ایران با سرگئی لاوروف، وزیرامورخارجه روسیه، دیدار جداگانه‌ای داشته است.

روسیه و ایران در جنگ سوریه از حکومت بشار اسد حمایت می‌کنند.

وزیر امور خارجه روسیه روز جمعه گفته بود مسکو در پی یک طرح آتش بس جدید نیست بلکه خواهان اجرای قطعنامه‌های گذشته سازمان ملل متحد است که بر تفکیک گروه‌های شورشی میانه رو از «گروه‌های تروریستی» در حلب تاکید دارد.

از زمان شکست آتش‌بس قبلی در ماه میلادی گذشته، شرق شهر حلب که در کنترل شورشیان قرار دارد، هدف حملات شدید هوایی جنگنده‌های ارتش سوریه و روسیه قرار گرفته است.

همزمان چند سازمان بین‌المللی امداد رسانی با انتشار بیانیه‌ای خواسته‌اند که دست‌کم آتش بسی ۷۲ ساعته در شرق حلب برای ارسال کمک ‌های بشردوستانه برقرار شود.

حدود ۲۷۵ هزار نفر در مناطق تحت محاصره زندگی می‌کنند و از زمان شدت گرفتن حملات دسترسی به این مناطق دشوار شده است.

در همین حال گزارش می‌شود که شورشیان مورد حمایت ترکیه در حال پیشروی به سوی شهر دابق، پایگاه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) هستند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، این پیشروی را تایید کرده است. این شهر کوچک باستانی از نظر نمادین اهمیت زیادی برای داعش دارد.