'سومین حمله نافرجام' به ناوشکن آمریکایی در نزدیکی یمن

حق نشر عکس EPA
Image caption پنتاگون می‌گوید تحقیقات درباره حمله موشکی احتمالی جدید ادامه دارد

گزارش‌ها از احتمال حمله موشکی دیگری از یمن به یک ناوشکن آمریکایی در دریای سرخ حکایت دارد. آمریکا می‌گوید به کشتی‌هایش آسیبی وارد نیامده است و تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.

یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا به بی‌ بی‌ سی فارسی گفته است که ناوشکن یو اس‌ اس میسون برای سومین بار در دریای سرخ و در نزدیکی آب‌های ساحلی یمن هدف حملات موشکی قرار گرفته است.

این سخنگو از اظهار نظر درباره جزئیات واقعه خودداری کرد و گفت که به کشتی آمریکایی آسیبی وارد نیامده است.

یک مقام وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) سپس به بی‌ بی سی گفت: «یک گروه از کشتی‌های جنگی نیروی دریایی آمریکا در آب‌های بین المللی دریای سرخ تهدید موشکی احتمالی رصد و تدابیر دفاعی مناسب اتخاذ کردند.»

دریابد جان ریچاردسون، فرمانده عملیاتی نیروی دریایی آمریکا نیز به خبرگزاری رویترز گفته است به نظر می‌رسد ناوشکن یو اس‌ اس میسون از سواحل یمن هدف حملات موشکی قرار گرفته باشد.

آمریکا معتقد است که این حملات از مناطق تحت کنترل شورشیان حوثی انجام می‌شود.

پنتاگون می‌گوید تحقیقات درباره حمله موشکی احتمالی جدید ادامه دارد.

خبرگزاری رویترز به نقل یک مقام نظامی نا‌شناس گزارش داده است که چند فروند موشک به طرف ناوشکن یو اس‌ اس میسون پرتاب شده بود که خدمه آن ناچار به اتخاذ «تدابیر دفاعی» شدند.

حمله شنبه شب - در صورتی که رسما تایید شود - می‌تواند سومین حمله موشکی ناموفق به این ناوشکن در ظرف یک هفته گذشته باشد و به واکنش نظامی آمریکا منجر شود.

آمریکا پنجشنبه گذشته در واکنش به حملات هوایی ناموفق به ناوشکن یاد شده سه ایستگاه رادار حوثی‌ها را با موشک‌های کروز دریا به زمین هدف قرار داد.

این در حالیست که حوثی‌ها دخالت در پرتاب موشک به سوی ناوشکن آمریکایی را اتهامی بی‌اساس می‌دانند.

در تحولی دیگر، با میانجی‌گری عمان، شورشیان حوثی در یمن دو زندانی آمریکایی را آزاد کرده‌اند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه تایید کرد که یک هواپیمای عمانی عازم صنعا، پایتخت یمن شده است و دو زندانی آمریکایی و تعدادی از زخمی‌های حمله هوایی اخیر عربستان سعودی در صنعا را به مسقط پایتخت عمان منتقل کرده است.

هویت دو آمریکایی اعلام نشده اما تلویزیون عمان تصاویر پیاده شدن آن‌ها از هواپیما را پخش کرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا اقدام شورشیان حوثی را «بشردوستانه» خوانده و جان کری نیز از تلاش‌ دیپلماتیک عمان ستایش کرده است.