مقام آلمانی قصور منجر به خودکشی مظنون سوری در زندان را پذیرفت

سبستین گمکو، وزیر دادگستری ایالت ساکسونی آلمان حق نشر عکس AFP

سبستین گمکو، وزیر دادگستری ایالت ساکسونی آلمان پذیرفته که در مراقبت از یک پناهجوی سوری مظنون به بمبگذاری که مدتی پیش در زندان خودکشی کرد، قصور صورت گرفته است.

او در مصاحبه با یک روزنامه آلمانی گفته است که کارکنان زندان ها در آلمان باید درخصوص مراقبت از مظنونان اسلامگرا از این حادثه درس بگیرند.

به گفته او، ماموران زندان درباره مراقب از چنین افرادی، آمادگی کافی نداشته‌اند.

او در عین حال فشارها برای استعفای خود در این رابطه را قبول نکرده است.

پیشتر توماس دومایزیر، وزیر کشور آلمان، خواستار تحقیقات در مورد چگونگی خودکشی جابر البکر، پناهجوی سوری مظنون به بمبگذاری، در زندان شده بود.

روز چهارشنبه (۱۲ اکتبر/۲۱ مهر) گزارش شد که جابر البکر که به ظن تلاش برای بمبگذاری در فرودگاه برلین بازداشت شده بود در سلول زندانی در شهر لایپزیگ خودکشی کرده است.

حق نشر عکس AFP

وزارت دادگستری ایالت ساکسونی گفت که جسد جابر البکر، ۲۲ ساله، در سلولش پیدا شده است.

پلیس بر این باور است که جابر البکر پیش از بازداشت برای بمبگذاری برنامه‌ریزی می‌کرد و با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ارتباط داشت.

پلیس که از قبل او را زیر نظر داشت، روز شنبه آپارتمان او را در شمنیتز زیر نظر گرفت اما او موفق به فرار شد. اما پلیس یک و نیم کیلوگرم مواد منفجره را در آپارتمان او در شهر شمنیتز کشف کرد.

او پس از فرار خود را به لایپزیگ رساند و از هموطنان سوری خود کمک خواست اما آنها او را گرفتند و تحویل پلیس دادند.

کلاوس فلایشمن، رئیس دادگستری ایالت ساکسونی، اذعان کرده است که مرگ او کار تحقیقات به ویژه در زمینه یافتن همدستان احتمالی را "دشوارتر" خواهد کرد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط