ترامپ مدعی 'تقلب در بسیاری از مراکز رأی‌گیری' شد

دونالد ترامپ حق نشر عکس AP
Image caption آقای ترامپ در روزهای اخیر در توییت هایی مشروعیت فرآیند انتخاباتی را زیر سوال برده است

دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات آمریکا بار دیگر این اتهام را مطرح کرده است که انتخابات در "مراکز رای‌گیری" و همچنین به دلیل رفتار "رسانه های ناراست"، "صد در صد همراه با تقلب است".

این درحالی است که مایک پنس نامزد معاونت او در انتخابات به شبکه ان بی سی گفته است که او "علیرغم جانبداری" رسانه ها "صد در صد" نتیجه انتخابات را خواهد پذیرفت.

رودی جولیانی مشاور آقای ترامپ هم دمکرات ها را متهم به "تقلب" کرده است.

آقای ترامپ علاوه بر نظرسنجی های ملی در نظرسنجی بسیاری از ایالت سرنوشت ساز هم از رقیب خود هیلاری کلینتون عقب افتاده است.

همزمان تیم کین نامزد معاونت خانم کلینتون از حزب دمکرات به ادعاهای تقلب از سوی دونالد ترامپ به عنوان "تاکتیکی برای ایجاد هراس" تاخته است.

پل رایان رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان هم روز شنبه از آقای ترامپ به خاطر زیر سوال بردن اعتبار فرآیند انتخاباتی انتقاد کرد.

اشلی استرانگ سخنگوی او گفت: "دمکراسی ما بر پاشنه اعتماد به نتایج می گردد، و رئیس مجلس کاملا مطمئن است که ایالت های آمریکا این انتخابات را به درستی برگزار خواهند کرد."

در آمریکا هر ایالت مستقلا انتخابات برگزار می کند و در نهایت هر نامزد به ۲۷۰ امتیاز در کالج انتخاباتی برسد رئیس جمهور می شود.

آقای ترامپ در روزهای اخیر در توییت هایی مشروعیت فرآیند انتخاباتی را زیر سوال برده است. او در آخرین پست خود نوشت: "انتخابات به دلیل کار رسانه های ناراست و اهل تحریف که برای پیروزی کلینتون بدکردار فشار می آورند - و همچنین در بسیاری از مراکز رای گیری - همراه با تقلب است. غم انگیز است."

او پیشتر رسانه ها را به گزارشگری غیردقیق متهم کرد: "رسانه ها در تلاشی هماهنگ با کمپین کلینتون، با خبر ساختن از چیزهایی که هرگز اتفاق نیافتاده اند عامل تقلب انتخاباتی هستند."

انتخابات آمریکا روز ۸ نوامبر برگزار خواهد شد اما رای گیری غیابی با پست مدتی است شروع شده است.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای پنس گفت آنها نتیجه انتخابات را خواهند پذیرفت

مایک پنس در مصاحبه با ان بی سی با اشاره به "سرخوردگی مردم از جانبداری در رسانه های ملی" که باعث "احساس وجود تقلب در انتخابات می شود" گفت: "ما صد در صد نتیجه انتخابات را خواهیم پذیرفت."

او افزود "انتخابات همیشه به مراحل دشوار می رسد" اما تاکید کرد که در آمریکا یک سنت "انتقال صلح آمیز قدرت وجود دارد."

همزمان رودی جولیانی شهردار سابق نیویورک که مشاور آقای ترامپ است به سی ان ان گفت که باید "نفهم" باشید که فکر کنید انتخابات در بعضی نقاط مثل فیلادلفیا و شیکاگو منصفانه خواهد بود.

او گفت: "من در موارد خیلی کمی دیده ام که جمهوری خواهان تقلب کنند.... آنها برعکس دمکرات ها کنترل داخل شهرها را در دست ندارند. شاید اگر جمهوری خواهان بخش های داخلی شهرها را کنترل می کردند به اندازه دمکرات ها تقلب می کردند."

او شاهدی بر ادعای خود ارائه نکرد اما دو حزب همواره در مورد مقررات رای گیری جنگیده اند. دمکرات ها سعی می کنند از موانع رای گیری بکاهند اما جمهوری خواهان که می گویند به تقلب بدبین هستند خواهان استانداردهای سخت تری برای رای دادن هستند.

لورا بیکر خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید که هرچند دونالد ترامپ مدت هاست مدعی حیله در انتخابات شده اما این بار ادعای تقلب را در کانون مبارزاتش قرار داده، درست در زمانی که به طول قابل توجهی در نظرسنجی ها عقب می افتد.

بسیاری از ناظران می گویند شاید او سعی دارد هوادارانش را برای شکست در انتخابات آماده کند.

به گفته خبرنگار ما ادعاهای او باعث این نگرانی شده که آمریکا بیش از پیش دچار تفرقه شود و خشم و سوءظن هواداران ترامپ را به دنبال آورد؛ در نتیجه این سوال مطرح است که اگر هواداران ترامپ پیروزی احتمالی هیلاری کلینتون را قبول نکنند چگونه به آن اعتراض خواهند کرد.

تیم کین نامزد معاونت خانم کلینتون در واکنش به این ادعاها گفت: "ترامپ رسانه ها را مقصر می خواند. حزب جمهوری خواه را مقصر معرفی می کند. او می گوید که آمریکا نمی تواند یک انتخابات عادلانه برگزار کند."

آقای ترامپ از زمان انتشار یک ویدئوی مربوط به سال ۲۰۰۵ که در آن به "دستمالی" زنان مباهات می کند با ادعاهای متعدد آزار جنسی روبرو بوده است.

چندین زن او را در روزهای اخیر متهم کرده اند بی آنکه بخواهند دونالد ترامپ آنها را دستمالی کرده و بوسیده است.

او مکررا این اتهامات را رد کرده و این زنان را "دروغگوهایی بد" نامیده است. آقای ترامپ همچنین رسانه ها را متهم کرده است که "ماشین کلینتون" هستند.

آقای کین ارتباط کمپین کلینتون با زنانی که علیه ترامپ ادعاهای جنسی مطرح کرده اند را رد کرد.

مطالب مرتبط