روسیه حملات هوایی به حلب را پیش از موعد متوقف کرد

حق نشر عکس AFP

روسیه می‌گوید حملات هوایی خود به نقاط تحت کنترل شورشیان در بخش شرقی حلب را ۴۸ ساعت پیش از زمان قبل اعلام شده متوقف کرده است.

سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفته است نیروهای روسی و ارتش سوریه برای اینکه غیرنظامیان و نیروهای طرف مخالف بتوانند در مهلت تعیین شده از شهر خارج شوند، از امروز سه‌شنبه عملیات هوایی خود به شرق حلب را متوقف کرده‌اند.

آقای شویگو از کشورهایی که بر نیروهای مخالف بشار اسد نفوذ دارند خواست تا از این نیروها بخواهند با استفاده از فرصت، از شهر عقب‌نشینی کنند.

روسیه پیشتر گفته بود که از ساعت ۸ صبح به وقت محلی (۵ به وقت گرینویچ) تا ساعت ۴ روز پنجشنبه برای هشت ساعت از انجام حملات هوایی به شرق شهر حلب خودداری می‌کند.

فعالان سوری می‌گویند جنگنده‌های روسیه کمی قبل از سخنان وزیر دفاع روسیه، محله‌های تحت کنترل مخالفان در حلب را بمباران کردند.

مرکز حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است می‌گوید یک زن و شوهر و سه فرزندشان در حملات شب گذشته کشته شدند.

این مرکز می‌گوید در حملات اخیر به مواضع مخالفان بیش از ۴۳ نفر کشته شده‌اند.

سازمان‌های امدادرسانی سازمان ملل از زمان برنامه‌ریزی شده برای توقف حملات در روز پنجشنبه انتقاد کرده و گفته‌اند برای خروج امن مردم از مناطق تحت محاصره، حداقل به دوازده ساعت وقت نیاز است.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل متحد گفته است که این سازمان از هر نوع توقف درگیری‌ها حمایت می‌کند اما برای کمک‌رسانی به مردم به زمان بیشتری نیاز است.

مطالب مرتبط