سازمان عفو بین‌الملل: وضعیت اردوگاه نائورو برای پناهجویان 'شکنجه' است

. حق نشر عکس Reuters
Image caption گزارش سازمان عفو بین‌الملل درباره اردوگاه نائورو با عنوان "جزیره ناامیدی" منتشر شده است

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود با انتقاد از سیاستهای مهاجرپذیری دولت استرالیا، شرایط اردوگاه نائورو برای پناهجویان را "شکنجه" توصیف کرده است.

این سازمان در گزارش خود با اشاره به این اردوگاه، رفتار با پناهجویان را "مسامحه و قساوت سیستماتیک" خوانده و گفته است که بسیاری از از پناهجویان برای رهایی از شرایط "شبه زندان" مجبور به خودکشی می شوند.

نائورو یک جزیره کوچک در میان اقیانوس آرام است که ۲۱ کیلومتر مربع مساحت و کمی بیش از هزار نفر جمعیت دارد.

این اردوگاه به منظور اسکان پناهجویان در خارج از سرزمین اصلی ایجاد شده است و بگفته دولت استرالیا، حدود ۴۰۰ پناهجو در آنجا نگهداری میشوند.

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید که حدود ۶۰ پناهجو در این جزیره برای فرار از شرایط موجود یا اقدام به خودکشی کرده‌اند یا در صدد آسیب رساندن به خود بوده‌اند.

آنا نیستات، یکی از مسئولان عفو بین‌الملل می‌گوید "من با کودکان کم سن و سالی که حتی ۹ ساله بودند ملاقات کردم که اقدام به خودکشی کرده بودند و خیلی راحت درباره پایان دادن به زندگی خود صحبت می‌کردند."

گزارش اخیر سازمان عفو بین‌الملل با عنوان "جزیره ناامیدی" منتشر شده و حاصل تحقیق و کسب اطلاعات میدانی در جزیره نائورو است.

بیشتر بخوانید: آزار و اذیت سیستماتیک پناهجویان در جزیره نائورو

واکنش دولت استرالیا

مالکولم ترنبال، نخست وزیر استرالیا، امروز سه‌شنبه ۱۸ اکتبر "ادعاهای" مطرح شده درباره وضعیت اردوگاه نائورو را رد کرده است.

آقای ترنبال گفته است: "من این ادعا را کاملا رد می‌کنم و اینها کاملا دروغ است. تعهدات دولت استرالیا (در قبال پناهجویان) دلسوزانه است."

حق نشر عکس AP
Image caption اردوگاه نائورو

راه سخت پناهجویان در استرالیا

براساس سیاست‌های مهاجرتی دولت استرالیا، پناهجویانی که با قایق خود را به سواحل این کشور برسانند، یا برگردانده می‌شوند و یا به اردوگاه‌های پناهجویان در پاپوآ گینه نو و جزیره نائورو اعزام می‌شوند.

در ماه آوریل امسال، دادگاه عالی پاپوآ گینه نو اعزام پناهجویان عازم استرالیا به اردوگاه ویژه در این کشور را غیرقانونی اعلام کرد و به دولت دستور داد آنان را فورا به خارج از کشور منتقل کند.

نخست وزیر گینه نیز گفت که این دستور اجرا خواهد شد، اما زمان خاصی را برای اجرای آن تعیین نکرد.

مدتهاست که شرایط "بد" این مراکز مورد انتقاد گسترده گروههای مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.

پنج ماه پیش یک زن ۲۱ ساله سومالیایی در اعتراض به شرایط اردوگاه نائورو خودسوزی کرد و چند روز پیش از آن نیز یک پناهجوی ایرانی به همین دلیل خود را آتش زد که در اثر شدت سوختگی، در بیمارستان جان خود را از دست داد.

دولت استرالیا می‌گوید که هدف از این سختگیری‌ها، منصرف کردن پناهجویانی است که قصد سفر با با قایق به این کشور را دارند و ممکن است در این سفر، جان خود را هم از دست بدهند.

مطالب مرتبط: پرونده ده‌ها پناهجوی زندانی در جزیر نائورو به‌زودی 'بررسی می‌شود'

مطالب مرتبط: پناهجوی ایرانی در استرالیا برای خودکشی به پرداخت جریمه محکوم شد

ببینید: سازمان عفو بین‌الملل: آزار پناهجویان در جزیره نائورو سازمان یافته است