صلیب سرخ از همه طرفهای درگیر در جنگ موصل خواسته 'نوعدوستی' به خرج دهند

. حق نشر عکس Reuters

کمیته بین‌المللی سازمان صلیب سرخ از همه طرفهای درگیر در جنگ موصل خواسته از خود "نوعدوستی" نشان دهند.

رابرت ماردینی، مدیر عملیات خاورمیانه این کمیته گفته است "این عملیات قرار است شهروندان را هدف قرار ندهد و در مناطق پرجمعیت از اسلحه‌های سنگین استفاده نشود."

در حالی که "ائتلاف ضد داعش" بر شدت حملات خود علیه شبه نظامیان داعش افزوده، عده زیادی نگران سرنوشت بیش از یک میلیون شهروند موصل هستند.

بعضی دیگر درباره "اقدامات تلافی‌جویانه" شبه‌نظامیان شیعه در شهر عمدتا سنی‌نشین موصل ابراز نگرانی کرده‌اند.

گروه‌های امداد بین‌المللی می‌گویند که ممکن است داعش، از شهروندان عادی بعنوان سپر انسانی استفاده کند یا حتی سلاحهای شیمیایی هم بکار ببرد.

"عملیات موصل" امروز ۱۸ اکتبر وارد دومین روز خود شد و به گفته مقام‌های دولتی این کشور در روز اول این عملیات، ده روستا در جنوب موصل بدست نیروهای دولتی عراق افتاد.

بگفته منابع عراقی، ارتش این کشور توانسته شهر مسیحی‌نشین حمدانیه(بخدیدا) در سیزده کیلومتری موصل که دو سال پیش بدست داعش افتاده بود را پس بگیرد.

ساکنان موصل به رسانه‌ها گفته‌اند که داعش مساجد شهر را به پایگاه‌ نظامی و محل انبار تجهیزات خود تبدیل کرده است.

داعش حدود دو سال پیش شهر موصل، بزرگ‌ترین شهر شمال عراق را در عملیاتی سریع و ضربتی اشغال و با تبدیل آن به پایگاه اصلی خود در عراق در آنجا اعلام "خلافت" کرد.

عملیات موصل از دیروز با مشارکت ۳۰ هزارنیروی ارتشی، پیشمرگه‌های کرد و نیروهاى داوطلب شیعه و با حمایت هوایى نیروهاى ائتلاف به رهبری آمریکا آغاز شد.

بیشتر بخوانید: عملیات پس گرفتن موصل 'سریع‌تر از برنامه جلو رفته'

ببینید: گزارش نفیسه کوهنورد از خط مقدم حمله به موصل