داعش در موصل 'از سپر انسانی استفاده می کند'

غیرنظامیان در جریان نبردها از اطراف موصل می گریزند حق نشر عکس AP
Image caption غیرنظامیان در جریان نبردها از اطراف موصل می گریزند

همزمان با پیشروی نیروهای عراقی به سوی موصل، آمریکا گروه دولت اسلامی (داعش) را به استفاده از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی متهم کرده است.

تصور می شود که هم اکنون حدود ۷۰۰ هزار نفر ساکن این شهر واقع در شمال عراق باشند، جایی که تخمین زده می شود حداکثر ۵ هزار جنگجوی داعش با پیشروی نیروهای دولتی روبرو هستند.

جف دیویس سرهنگ نیروی دریایی و سخنگوی پنتاگون در واشنگتن به خبرنگاران گفت که "داعش صد در صد از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کند."

او گفت: "آنها برخلاف اراده خود آنجا گرفتارهستند. ما در یک روز گذشته تغییری در زمینه خروج یا فرار مردم مشاهده نکرده ایم."

ساکنان شهر تلفنی به خبرگزاری رویترز گفته اند که داعش مانع فرار مردم می شود و شماری از آنها را به سوی ساختمان هایی که حمله هوایی به آنها محتمل است هدایت کرده است.

سازمان ملل هم اکنون برای ایجاد یک سرپناه در اطراف موصل کار می کند.

ادامه پیشروی

از سوی دیگر مقام های عراقی گفته اند که ارتش درحال محاصره شهر مسیحی حمدانیه (بخدیدا) است.

حمدانیه در ۳۲ کیلومتری جنوب شرقی موصل دو سال پیش به دست اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی افتاد و هزاران مسیحی از آن گریختند.

یک ژنرال عراقی گزارش هایی که پیشتر در مورد پس گرفتن شهر منتشر شده بود را رد کرد و گفت که تک تیراندازان داعش پیشروی ارتش را کند کرده اند.

ارتش عراق و پلیس فدرال در پیشروی به سوی جنوب موصل همچنین درحال محاصره شهر الشورا در آن مجاورت هستند.

عملیات ارتش صبح چهارشنبه از سر گرفته خواهد شد.

عملیات موصل از دیروز با مشارکت ۳۰ هزارنیروی ارتشی، پیشمرگه‌های کرد و نیروهاى داوطلب شیعه و با حمایت هوایى نیروهاى ائتلاف به رهبری آمریکا آغاز شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جنگجویان کرد روز دوشنبه شماری از روستاها در شرق موصل را گرفتند
حق نشر عکس Reuters
Image caption دود برخاسته از شهر بارتلا در جریان نبردهای روز سه شنبه میان داعش و نیروهای دولتی

سخنگوی پنتاگون در پایان روز اول عملیات گفته بود که نیروهای عراقی "جلوتر از برنامه" هستند.

جاناتان بیل خبرنگار بی بی سی که نیروهای عراقی را از پایگاه قیاره به سوی حمام العلیل همراهی می کند صبح سه شنبه گزارش داد که فرماندهان نظامی قصد پیشروی برای ۴ کیلومتر دیگر را دارند.

خبرنگار ما می گوید این نیروها در نخستین روز عملیات ۱۰ روستا را گرفتند اما پیش از رسیدن به حومه موصل باید از ۷۰ روستای دیگر بگذرند.

جنگنده های ائتلاف ضدداعش هم حملاتی به حمام العلیل انجام دادند و به گفته منابع نظامی عراق یک مرکز بهداشتی و یک تاسیسات آب که داعش آنها را پایگاه کرده بود هدف گرفتند.

همزمان یک فرمانده کرد گفت که نیروهایش پس از گرفتن شماری از روستاها در شرق موصل و تصرف حدود ۲۰۰ کیلومتر مربع در ناحیه مواضع خود را نگه داشته اند.

سرهنگ خاتار شیخان به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: "ارتش عراق اکنون با عبور از ناحیه تحت کنترل ما پیشروی خواهد کرد. ما به اهداف خود رسیده ایم."

جنگجویان قبایل سنی هم گزارش دادند که یک سرباز عراقی و سه پیکارجو در حمله داعش به روستای النصیر در نزدیکی قیاره که از جمله شامل حمله انتحاری بود کشته شده اند.

حق نشر عکس AFP
Image caption سازمان ملل می گوید شاید تا 200 هزار غیرنظامی در هفته های آتی از شهر بگریزند

داعش گفت روز دوشنبه ۱۰ حمله انتحاری علیه نیروهای دولتی که به سوی موصل پیشروی می کنند انجام داده است. مقام های کردی گفتند که حداقل پنج نفر از سربازان آنها در یکی از این حملات کشته شده اند.

انتظار می رود عملیات موصل هفته ها یا حتی ماه ها وقت ببرد و هدف آن بیرون راندن سه تا پنج هزار جنگجوی داعش است که بنابه تخمین ها در شهر مانده اند.

همزمان کمیته بین‌المللی سازمان صلیب سرخ از همه طرفهای درگیر در جنگ موصل خواسته از خود "نوعدوستی" نشان دهند.

رابرت ماردینی، مدیر عملیات خاورمیانه این کمیته گفت "این عملیات قرار است شهروندان را هدف قرار ندهد و در مناطق پرجمعیت از اسلحه‌های سنگین استفاده نشود."

در حالی که "ائتلاف ضد داعش" بر شدت حملات خود علیه شبه نظامیان داعش افزوده، عده زیادی نگران سرنوشت بیش از یک میلیون شهروند موصل هستند.

گروه‌های امداد بین‌المللی می‌گویند که ممکن است داعش، از شهروندان عادی به عنوان سپر انسانی استفاده کند یا حتی سلاحهای شیمیایی هم بکار ببرد.

بعضی دیگر درباره "اقدامات تلافی‌جویانه" شبه‌نظامیان شیعه در شهر عمدتا سنی‌نشین موصل ابراز نگرانی کرده‌اند.

حق نشر عکس AP