رای‌دهندگان واکسینه؛ پیشواز آخرین مناظره ریاست جمهوری در آمریکا

کلینتون و ترامپ حق نشر عکس Getty Images

آخرین مناظره نامزدهای دو حزب اصلی آمریکا برای تصدی پست ریاست جمهوری چهارشنبه نوزدهم ماه اکتبر برگزار می‌شود. درست نوزده روز پیش از انتخابات. اما چقدر این مناظره می‌تواند در سرنوشت این انتخابات نقش بازی کند؟

یک طرف مناظره نامزدی است که صراحتا (به شوخی یا جدی) درباره تعرض به زنان حرف زده و طرف دیگر نامزدی است که متهم شده کارمند زیر دستش برای صاف کردن حساب او، به اف بی آی فشار آورده. در این رویارویی این دو نفر به هم چه بگویند و چطور مناظره کنند که بر سرنوشت انتخابات اثر بگذارد؟

برای جواب به این سوال، یک روز پیش از مناظره به دانشگاه ایالتی نوادا، در شهر لاس وگاس رفتم که میزبان آخرین رویارویی هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ است. با دن لی، استادیار علوم سیاسی در این دانشگاه قرار دارم که پژوهش‌هایش به صورت مشخص بر انتخابات و احزاب تمرکز دارد.

نامزدهای رویین‌تن

لاف زدن‌های آقای ترامپ درباره اینکه چطور به زنان نزدیک می‌شود به آنها دست درازی می‌کند، در هر کشوری (دست کم) برای سیاستمداران حرف برازنده‌ای نیست.

سهل‌انگاری در نگهداری از راز و رمزهای دولتی هم که در هر کشوری گناهی بزرگ است که خانم کلینتون حالا به آن متهم است.

احتمالا نامزدهایی که با این برچسب‌ها روبه‌رو باشند در هر جایی به سختی می‌توانند به رقابت ادامه دهند. اما چطور می‌شود که این دو نامزد در آمریکا این طور رویین‌تن شده‌اند؟

Image caption دن لی، استادیار علوم سیاسی

آقای لی می‌گوید: «این چیزهایی که الان رو می‌شوند این دو نفر را خراب نکرده‌اند، برای اینکه پیشتر هر دونفرشان خراب شده بودند.»

یعنی آقای ترامپ پیشتر هم در برنامه‌های رادیو و تلویزیونی حرف‌هایی از این دست زده بود و خانم کلینتون هم الان چند سال از وزارتش گذشته و درباره شیوه نگهداری‌اش از مدارک و ایمیل‌های دولتی بارها حرف زده‌اند. به اصطلاح پرونده هر دو زیر بغل مردم بود و اینها که حالا رو می‌شوند فقط مخالفان را در مخالفتشان مصمم‌تر می‌کند و سبب نمی‌شود که کسی از این اردوگاه به اردوگاه مقابل برود.

یا آن طور که آقای لی می‌گوید، طرفداران هر دو طرف در این سالها یاد گرفته‌اند که چطور ضعف‌های نامزدشان را «منطقی جلوه دهند.»

انگار که رای‌دهندگان آمریکایی در برابر ویروس‌هایی که سر راهشان است و می‌تواند نامزدشان را از گردونه خارج کند، واکسینه شده‌اند.

استراتژی‌های دو نامزد

اما این به معنی این نیست که مناظره آخر، بلاموضوع است و اثری بر رای دهندگان ندارد. چطور؟ آقای لی توضیح می‌دهد که اگر نامزدها، به خصوص آقای ترامپ بتوانند استراتژی بهتری در پیش بگیرد می‌توانند از این مناظره برای خودشان رای بخرند.

او با دونالد ترامپ شروع می‌کند که حالا در نظرسنجی‌ها از خانم کلینتون عقب است. می‌گوید که آقای ترامپ از شروع رقابت‌های ریاست‌جمهوری سعی نکرده از هسته‌ای که او را حمایت می‌کنند فراتر رفته و مخاطبان جدیدی برای خود بیابد.

«او نیاز دارد که به جز هسته اولیه، محافظه‌کاران سنتی و مستقل‌ها را هم با خود همراه کند. که هیچ وقت سعی نکرده این کار را انجام دهد.»

پیشتر آقای ترامپ از کاستن مالیات‌ها صحبت‌ کرده بود که جمهوری‌خواهان به صورت سنتی طرفدار چنین سیاستی هستند. اما خیلی پی آن را نگرفته بود. یا درباره تجارت آزاد که اصلا موضعی مخالف محافظه‌کاران گرفت. آقای لی می‌گوید که اگر دونالد ترامپ بتواند در مناظره آخر بر موضوعاتی از این دست تمرکز کند می‌تواند بخشی از بدنه محافظه‌کاران سنتی را با خود همراه کند.

اما درباره مستقل‌ها، خیلی آقای لی راهی پیش روی دونالد ترامپ نمی‌بیند. به خصوص بعد از حملاتی که به گروه‌های مختلف جامعه از جمله اقلیت‌های نژادی و مذهبی کرده است.

وضع برای خانم کلینتون اما فرق می‌کند. خانم کلینتون در نظرسنجی‌ها جلو است و خواسته ناخواسته اسمش با باراک اوباما گره خورده است. اکثریت جامعه هم فعلا نظرشان به آقای اوباما مثبت است: «اگر خانم کلینتون بتواند، رای دهندگان به آقای اوباما را دور خود نگه دارد وضعش خوب است.»

پس استراتژی خانم کلینتون به نظر این استاد علوم سیاسی می‌تواند این باشد که همین دست فرمان را گرفته و براند و سعی کند از خط خارج نشود. فعلا به نظر می‌رسد خانم کلینتون قصدش همین کار است و حتی اگر بخواهد تغییری در سیاست‌های کشور ایجاد کند، فعلا چیزی بروز نمی‌دهد.

ادعای خدشه در سلامت انتخابات

اما اینکه آقای ترامپ یک چنین استراتژی که شرحش رفت را در پیش بگیرد خیلی محتمل نیست. او در روزهای اخیر به جای گستردن تعداد هوادارانش در این طرف و آن طرف کشور در جمع هواداران روی صحنه رفته و از احتمال تقلب در انتخابات صحبت کرده است.

هرچقدر جمهوری‌خواهان دیگر و حتی یار انتخاباتی‌اش می‌گویند نتیجه را می‌پذیرند و امکان تقلب در انتخابات نیست، آقای ترامپ حرف خودش را می‌زند.

آقای لی نگران این صحبت‌های آقای ترامپ است. می‌گوید اگر خانم کلینتون به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود، این حرف‌ها مشروعیت خانم کلینتون را از بین می‌برد و همین‌طور پایه‌های دموکراسی را.

قلب و مغز دموکراسی «یعنی انتخابات و پذیرفتن نتیجه انتخابات» و آقای لی می‌گوید این برخورد آقای ترامپ که بدون هیچ مبنایی حرف از تقلب می‌زند «دمیدن بر آتش عصبانیت‌هاست.»

او امیدوار است که دیگر رهبران حزب جمهوری‌خواه کمک کنند تا چنین شبهاتی پا نگیرد.

چشمان گرد شده ناظران

گرچه فقط شهروندان ایالات متحده، در انتخابات هشتم نوامبر شرکت می‌کنند اما بسیاری در جهان نگاهشان به این انتخابات است. انتخاباتی که کمتر از همیشه در آن صحبت از سیاست خارجی شده است و آیندگان باور کنند یا نه حرف اصلی در این دوره سر این شده که رفتار این نامزد یا همسر آن یکی، با زنان چطور بوده است.

از آقای لی می‌پرسم به نظرش ورای این صحبت‌ها آیا درسی برای غیر آمریکایی‌ها در این انتخابات هست. کسانی که از راه دور شاهد این دست کشمکش‌ها هستند. اول از سوالم تعریف می‌کند (تکنیکی برای وقت خریدن مصاحبه‌شوندگان تا جوابی پیدا کنند.) بعد کمی فکر می‌کند. بعد جوابی می‌دهد و بعدش می‌گوید که از جوابش راضی نیست و بعد به همان جواب اول راضی می‌شود و بعد دوباره موقع خداحافظی می‌گوید که از جواب آخرش راضی نبود.

جوابی که از آن راضی هم نبود، این است: «این انتخابات به حزب جمهوری‌خواه خیلی صدمه زد. اما حزب جمهوری‌خواه بعد از این انتخابات خودش را بازسازی می‌کند. این نشان می‌دهد چقدر اساس دموکراسی ما پایدار است.»

مطالب مرتبط