اذعان اکوادور به محدود کردن دسترسی اینترنتی آسانژ

آسانژ در روز 4 اکتبر 2016 حق نشر عکس AFP
Image caption آسانژ از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده

اکوادور اذعان کرده است که دسترسی اینترنتی جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس، که در سفارت این کشور در لندن اقامت دارد را محدود کرده است.

وزارت خارجه اکوادور در بیانیه ای تکذیب کرد که این اقدام زیر فشار آمریکا انجام شده است.

ویکی لیکس پیشتر آمریکا را متهم کرد از اکوادور خواسته مانع انتشار اسناد مربوط به هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا و نامزد حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری شود.

وزارت خارجه آمریکا گفت که این ادعا "کاملا غلط است."

جولیان آسانژ برای پرهیز از استرداد به سوئد در ارتباط با ادعاهای تعرض جنسی از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است.

وزارت خارجه اکوادور در بیانیه ای گفت که مسئولیت انتشار اسنادی که می تواند بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اثر بگذارد کاملا بر عهده ویکی لیکس است و دولت اکوادور نمی خواهد در فرآیند انتخاباتی هیچ کشوری دخالت کند.

در این بیانیه آمده است: "از این نظر، اکوادور با اعمال حق حاکمیت ملی، موقتا دسترسی به بخشی از سیستم های ارتباطی اش در سفارت خود در بریتانیا را محدود کرده است."

در این بیانیه آمده است که "اکوادور تسلیم فشار سایر کشورها نمی شود."

ویکی لیکس پیشتر گفت که اکوادور دسترسی اینترنتی آقای آسانژ را عصر شنبه قطع کرد.

حق نشر عکس AP
Image caption ویکی لیکس متن سخنرانی های هیلاری کلینتون در بانک گلدمن سکس را منتشر کرده است

این گروه اخیرا در چند مورد ایمیل های ستاد مبارزات انتخاباتی خانم کلینتون از جمله تماس های جان پودستا مدیر این ستاد را منتشر کرده است.

این گروه روز شنبه متن سه سخنرانی خانم کلینتون در بانک "گلدمن سکس" (Goldman Sachs) که ستاد او از انتشار آنها خودداری می کرد را منتشر کرد.

این سخنرانی ها نشان دهنده روابط دوستانه خانم کلینتون با مدیران این بانک است و بعید است باعث رفع نگرانی لیبرال ها در مورد "روابط بیش از حد گرم او با وال استریت" شود.

ستاد انتخاباتی خانم کلینتون مدعی است که این محتویات را هکرهای روس با هدف تضعیف فرآیند انتخابات آمریکا به دست ویکی لیکس رسانده اند.

براساس تازه ترین ایمیل های فاش شده، خانم کلینتون در کنفرانس "گلدمن سکس" می گوید مایل است به طور مخفیانه در سوریه مداخله کند.

آن سخنرانی در سال ۲۰۱۳ چند ماه پس از پایان کار او به عنوان وزیر خارجه انجام شده بود.

او می گوید: "نظر من این بود که تا جایی که برای کشوری مثل آمریکا ممکن است مداخله باید محرمانه باشد."

خانم کلینتون برای ایراد آن سخنرانی ۲۲۵ هزار دلار دستمزد دریافت کرده بود.

خانم کلینتون که از سوی منتقدال لیبرال خود به تمایل به جنگ متهم می شود گفت که عملیات محرمانه این روزها خیلی دشوارتر شده چون بعضی مقام ها اطلاعات را به "دوستان گزارشگر" خود می دهند.