بیش از ۵۰۰۰ نفر از ساکنان موصل در ده روز گذشته خود را به سوریه رسانده‌اند

. حق نشر عکس AFP
Image caption اردوگاه "الهول" در شمال شرقی سوریه

سازمان امدادی "کودکان را نجات دهید" می‌گوید که بیش از ۵۰۰۰ نفر از کسانی که از جنگ موصل گریخته‌اند در ده روز گذشته از مرز سوریه عبور کرده‌اند و وارد آن کشور شده‌اند.

این شهروندان عراقی هم اکنون در اردوگاه "الهول" در شمال شرقی سوریه اسکان داده شده‌اند که ظرفیت اسکان ۷۵۰۰ نفر دارد اما اکنون ۹۰۰۰ نفر را در خود جای داده است.

گفته میشود که این اردوگاه از امکانات بهداشتی کافی محروم است و بسیار کثیف است.

سازمان ملل پیشتر درباره ابعاد انسانی این حملات و احتمال بروز "فاجعه انسانی" هشدار داده بود.

گروههای امدادی و نهادهای وابسته به سازمان ملل هم اکنون در حال برپا کردن اردوگاههای موقتی برای اسکان "آوارگان" در شرق، شمال و جنوب موصل هستند و سازمان ملل انتظار دارد که در روزها و هفته‌های آینده دستکم ۲۰۰ هزار نفر به این سرپناههای موقتی سرازیر شوند.

بعضی از شهروندان موصل در تماس تلفنی به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که داعش مانع خروج مردم از شهر می‌شود و بعضی از آنها را به اماکنی که هدف احتمالی "ائتلاف ضد داعش" خواهد بود هدایت کرده است.

ارتش عراق پیش از حمله به موصل در بیانه‌ای ازساکنان این شهر خواسته بود که "از پایگاههای شناخته‌شده شبه‌نظامیان داعش دوری کنند".

آلبوم عکس: فرار ساکنان موصل

حق نشر عکس AFP

تخمین زده شده که حدود یک و نیم میلیون نفر هنوز در موصل باشند و با نزدیک‌تر شدن "ائتلاف ضد داعش" به این شهر، نگرانی‌ها درباره احتمال استفاده داعش از افراد غیرمسلح بعنوان "سپر انسانی" افزایش یافته است.

عملیات موصل از دو روز پیش با مشارکت ۳۰ هزارنیروی ارتشی، پیشمرگه‌های کرد و نیروهاى داوطلب شیعه و با حمایت هوایى نیروهاى ائتلاف به رهبری آمریکا آغاز شد.

شهر موصل، بزرگ‌ترین شهر شمال عراق است که داعش حدود دو سال پیش آن را در عملیاتی سریع و ضربتی اشغال و با تبدیل آن به پایگاه اصلی خود در عراق در آنجا اعلام "خلافت" کرد.

انتظار می رود که عملیات موصل هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد و هدف آن بیرون راندن حدود پنج هزار شبه‌نظامی داعش است که در شهر مانده‌اند.

دیروز سازمان صلیب سرخ از همه طرفهای درگیر در جنگ موصل خواست از خود "نوعدوستی" نشان دهند.

بیشتر بخوانید: آزادسازی موصل و سرنوشت آینده عراق

مطالب مرتبط: داعش در موصل 'از سپر انسانی استفاده می کند'