کفیل ریاست جمهوری ازبکستان خواستار 'خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای' شد

شوکت میرضیایف حق نشر عکس Uzbekistan Government Website

شوکت میرضیایف، کفیل ریاست جمهوری ازبکستان، خواستار ایجاد یک منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه شده است.

به گفته او، اقدامات مشترک کشورهای اسلامی در این زمینه می‌تواند به تامین امنیت و شکوفایی بیشتر این کشورها بخصوص و جهان اسلام در مجموع کمک کند.

آقای میرضیایف این سخنان را امروز چهارشنبه ۲۸ مهر (۱۹ اکتبر) در چهل و سومین اجلاس وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (او آی سی) که در تاشکند، پایتخت ازبکستان، برگزار می‌شود، ایراد کرد.

به گفته وی، مشکل گسترش سلاحهای کشتار جمعی به عنوان یکی از مشکلات جدی دوران معاصر بر سر جای خود باقی است.

وی گفت: "ازبکستان خواهان توسعه جغرافیایی مناطق عاری از سلاح هسته‌ای است و از ایده ایجاد یک منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه حمایت می کند. ما در ازبکستان بر این باوریم که دولتهای عضو می‌توانند با اقداماتی مشترک کشورهای خود و جهان اسلام را امن‌تر و شکوفاتر سازند."

آقای میرضیایف یادآور شد که ازبکستان در سال ۱۹۹۳ نخستین گام برای ایجاد منطقه‌ای عاری از سلاح هسته ای در آسیای میانه را برداشته و این ابتکار با امضای توافقنامه "آسیای میانه بدون سلاح هسته ای" در سال ۲۰۰۶ و امضای پرتکلی از سوی کشورهای منطقه در سال ۲۰۱۴ به اجرا درآمده است.

اختلافات منطقهای

کفیل ریاست جمهوری ازبکستان که اوایل شهریورماه در پی درگذشت اسلام کریمف، رئیس جمهوری سابق ازبکستان، زمام امور را در این کشور سرشار از گاز آسیای میانه در دست گرفت، همچنین خواستار حل مسالمت‌میز اختلافات میان کشورهای اسلامی و همبستگی آنها در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم شده است.

وی با ابراز نگرانی از وضع امنیتی منطقه و جهان گفت که اتحاد و همبستگی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در برطرف ساختن اختلافات موجود و مقابله با تهدیدهای امنیتی نقش مؤثری دارد.

"امروز ما در مرحله‌ای حساس از تاریخ بشر به سر می بریم. طی سالهای اخیر تغییراتی جدی در سیاست جهانی به وجود آمده و سیستمهای قبلی امنیت و ثبات خراب شده است ... ما درد رنج مردمانی را می‌بینیم که خانه و منزل خود را گذاشته و در سرزمینهای بیگانه آواره شده‌اند، ما می بینیم که چه طور کودکان، زنان و سالمندان بیگناه می میرند، ما فاجعه تخریب دولتهایی را می بینیم که جنگ در آنها پایان ندارد."

اجلاس وزاری خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در تاشکند در حالی برگزار می شود که کشورهای عضو این سازمان بر سر مسایل امنیتی و جنگها در سوریه و عراق و یمن با هم اختلافات نظرهای جدی دارند.

بویژه اختلاف میان عربستان سعودی و ایران طی ماههای اخیر شدت بیشتری گرفته است. این دو کشور بر سر حمایت از گروههای پیکارجوی سنی و شیعه در یمن و عراق و سوریه با هم در ستیزند. اختلافاتی میان قدرتهای جهانی، مانند آمریکا و روسیه بر سر عملیاتها علیه گروههای پیکارجو در عراق و سوریه هم وجود دارد.

در چنین شرایطی آقای میرضیایف خواستار نقش بیشتر و مؤثرتر سازمان همکاری اسلامی در زمینه حل این اختلافات و بازگرداندن ثبات به کشورهای مسلمانی در منطقه خاور میانه شده است.

پژوهشگاه امام بخاری

حق نشر عکس Jamshid Shayev
Image caption مجتمع امام بخاری

آقای میرضیایف با اشاره به شعار اجلاس تاشکند که "آموزش و پرورش راهی به سوی صلح و سازندگی" خوانده شده، خواستار همکاری بیشتر کشورهای عضو در این زمینه شده و همچنین پیشنهاد کرده است که یک پژوهشگاه بین‌المللی امام بخاری در شهر سمرقند، از شهرهای عمده ازبکستان، به سرپرستی این سازمان تاسیس داده شود.

وی گفت: "منطق ایجاب می‌کند که این مرکز علمی در مجتمع تاریخی امام بخاری در شهر شمرقند بنیاد شود. نخست، به خاطر نقش تاریخی سمرقند در تمدن بشری و فرهنگ اسلامی. دوم، با توجه به فضای معنوی و اخلاقی این منطقه که آرامگاه یکی از بزرگ ترین متفکران جهان اسلام امام بخاری در اینجا واقع است."

امام بخاری لقب ابوعبدالله محمد ابن اسماعیل بخاری، از مشهورترین محدثان جهان اسلام است که در سال ۸۱۰ میلادی در شهر بخارا زاده شده و سال ۸۷۰ در روستایی در ۲۵ کیلومتری شهر سمرقند درگذشته است. کتاب احادیث معروف به "صحیح بخاری" از مهم‌ترین کتب مذهبی در میان مسلمانان اهل سنت به شمار می‌آید.

مجتمع امام بخاری از مقبره‌ای کهنه، مسجد، کتابخانه و تاسیسات دیگر در حوالی شهر سمرقند عبارت است که طی دو دهه اخیر با حمایت دولت ازبکستان ساخته شده و یکی از زیارتگاههای مسلمانان در منطقه آسیای میانه است. سال ۱۹۹۸ دولت ازبکستان با حمایت یونسکو از ۱۲۲۵ سالگی تولد امام بخاری تجلیل کرد.

موضوعات مرتبط