آخرین مناظره کلینتون و ترامپ انجام می‌شود

حق نشر عکس Getty/Reuters
Image caption سومین و آخرین مناظره در لاس وگاس انجام می شود

هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ تا ساعاتی دیگر آخرین مناظره خود در رقابت های بیش از پیش تلخ ریاست جمهوری آمریکا را انجام خواهند داد.

نظرسنجی ها نشان می دهد که آقای ترامپ در پی یک رشته ادعاهای آزار جنسی در ایالت های کلیدی از رقیب خود عقب افتاده است.

اما خانم کلینتون همچنان از مشکل عدم محبوبیت در میان رای دهندگان رنج می برد و اخیرا شاهد انتشار خبرهای ناخوشایند تازه ای در ارتباط با استفاده از ای میل شخصی در زمان زمامداری وزارت خارجه بوده است.

بیشتر آمریکایی ها روز ۸ نوامبر رای خواهند داد. تعدادی هم از حالا به صورت پستی رای می دهند.

انتظار می رود میلیون ها نفر مناظره سوم آنها را که ساعت یک صبح به وقت گرینویچ - شش عصر به وقت محلی در غرب آمریکا - در دانشگاه نوادا در لاس وگاس برگزار می شود از تلویزیون تماشا کنند.

کریس والاس از شبکه فاکس نیوز مجری این مناظره است.

دو نامزد در مورد شش موضوع بحث خواهند کرد: بدهی ملی و مزایای بهداشتی و اجتماعی، مهاجرت، اقتصاد، دیوان عالی، بحران های خارجی و آمادگی برای احراز پست ریاست جمهوری.

موقعیت آقای ترامپ از زمان مناظره اول و پس از آن انتشار ویدئویی مربوط به سال ۲۰۰۵ که در آن با مباهات درباره دستمالی زنان حرف می زند در میان افکار عمومی آسیب شدیدی دیده است.

آن ویدئو باعث شد شماری از چهره های ارشد حزب جمهوری خواه از حمایت از او منصرف شوند.

او در روزهای اخیر بدون ارائه شواهد ادعا کرده که رای گیری به دلیل "کلاهبرداری گسترده در دادن رای" و "جانبداری رسانه ها از هیلاری کلینتون" همراه با "تقلب" است.

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، در واکنشی گزنده به این ادعاها گفت که آقای ترامپ به دلیل عقب افتادن در نظرسنجی ها این ادعاهای "بی پایه" را مطرح می کند و باید "دست از ناله کردن بردارد."

همزمان آقای ترامپ از مالک اوباما برادر ناتنی باراک اوباما که با او رابطه ندارد دعوت کرده در مناظره حضور یابد. مالک اوباما از نامزدی ترامپ حمایت می کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هواپیماهای دو نامزد در فرودگاه لاس وگاس کنار هم پارک شد

او همچنین از پاتریشیا اسمیت که پسرش در حمله به دفتر دیپلماتیک آمریکا در شهر بنغازی لیبی کشته شد به عنوان مهمان دعوت کرده است. بسیاری از جمهوری خواهان خانم کلینتون را که در آن زمان وزیر خارجه بود به خاطر مرگ آمریکایی ها در حمله بنغازی مقصر می شناسند درحالی که او هرگز رسما در این باره مقصر شناخته نشده است.

خانم کلینتون برخلاف رقیبش مبارزات خود را در روزهای اخیر بی سر و صدا پیش برده است.

سخنگوی خانم کلینتون گفت نامزد دموکرات ها در این مناظره آماده مقابله با تاکتیک‌های حریف خواهد بود.

او احتمالا با سوالاتی درباره ایمیل های هک شده رئیس ستاد مبارزات انتخاباتی اش که ویکی لیکس منتشر کرده روبرو خواهد شد.

آقای ترامپ پیش از مناظره قبلی در یک کنفرانس خبری با شماری از زنانی حاضر شد که بیل کلینتون شوهر هیلاری کلینتون و رئیس جمهور سابق را به سواستفاده جنسی متهم می کنند.

او پس از آن مناظره مدعی شد که خانم کلینتون قبل از مناظره دوم داروهای نیروزا مصرف کرده بود.

خانم کلینتون در مقابل از مارک کیوبن، میلیاردر منتقد دونالد ترامپ، و همچنین مگ ویتمن، مدیرکل شرکت هیولت پاکارد انترپرایز، دعوت کرده است. خانم ویتمن جمهوری خواه است اما از نامزدی خانم کلینتون حمایت می کند.

مطالب مرتبط