دومین آزمایش موشکی کره شمالی طی یک هفته شکست خورد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پخش خبر آزمایش موشکی کره شمالی از تلویزیون کره جنوبی - منابع نظامی آمریکا و کره جنوبی گفته‌اند که آزمایش روز پنجشنبه ناموفق بوده است

کره شمالی بار دیگر دست به آزمایش موشکی زده اما این آزمایش موفقیت آمیز نبوده است.

منابع نظامی آمریکا و کره جنوبی گفته‌اند که صبح پنجشنبه، ٢٩ مهر (٢٠ اکتبر)، کره شمالی برنامه پرتاب یک فروند موشک میان برد از نوع موسودان را از نقطه‌ای در شهر کوسونگ در غرب آن کشور به اجرا گذاشت اما این موشک عمل نکرد و پرتاب آزمایشی آن شکست خورد.

روز شنبه این هفته نیز کره شمالی در صدد پرتاب آزمایشی یک فروند موشک از همین محل بود که در آن آزمایش هم موفق نشد.

طی هفت ماه گذشته، کره شمالی هشت بار در صدد آزمایش یک موشک ساخت داخل با برد نهایی سه هزار کیلومتر و قابل پرتاب از سکوی متحرک برآمده اما آزمایش‌ها به نتیجه نرسیده است. مراجع نظامی معمولا موشک‌هایی با برد بین یکهزار تا سه هزار کیلومتر را "موشک میان‌برد" طبقه‌بندی می‌کنند.

برنامه‌های تسلیحات هسته‌‌ای و موشکی کره شمالی با واکنش تند جامعه بین‌المللی مواجه شده و شورای امنیت سازمان ملل یک رشته تحریم‌های اقتصادی و تجاری را علیه این کشور به اجرا گذاشته است. در حالیکه به گفته کارشناسان، ضعف مدیریت دولتی و تسلط نظامیان و برنامه‌های نظامی بر اقتصاد کره شمالی، شرایط اقتصادی دشواری را برای مردم این کشور ایجاد کرده، این تحریم‌ها در کنار کاهش کمک‌های غذایی خارجی باعث وخامت بیشتر اوضاع و ابراز نگرانی جامعه جهانی از بروز یک فاجعه انسانی در آن کشور شده است.

در مقابل، کارشناسان نظامی گفته‌اند که به نظر می‌رسد برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی پیشرفت‌هایی داشته است.

حق نشر عکس EPA
Image caption منابع خبری کره شمالی در مود سرنوشت آزمایش موشکی روز پنجشنبه خبری منتشر نکرده‌اند

در ماه ژوئن سال جاری، کره شمالی یک فروند موشک موسودان با برد حدود چهارصد کیلومتر را آزمایش کرد. برد این موشک تقریبا نصف فاصله بین کره شمالی و خاک ژاپن است.

در پی انتشار خبر آزمایش موشکی روز پنجشنبه، ژاپن با محکوم دانستن این اقدام، گفت که یک یادداشت اعتراضی شدیداللحنی را از طریق سفارت این کشور در جمهوری خلق چین به مقامات کره شمالی تسلیم خواهد کرد.

ساعاتی پیش از آزمایش موشکی روز پنجشنبه، دولت‌های آمریکا و کره جنوبی از توافق جدید دو کشور برای اقدامات نظامی و دیپلماتیک بیشتر برای مقابله موثرتر با برنامه‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی خبر دادند.

این توافق نتیجه مذاکرات وزیران خارجه و دفاع دو کشور بوده و براساس آن، قرار شده است که هر دو طرف "در حد اعلای توان خود از لحاظ دیپلماسی، اطلاعاتی، هماهنگی نظام و اقدامات اقتصادی" در مقابله با "تهدید صلح از جانب کره شمالی" با یکدیگر همکاری کنند. کره جنوبی از متحدان اصلی ایالات متحده در شرق آسیا محسوب می‌شود و مقامات کره شمالی به طور مرتب، این کشور را به "نابودی اتمی" تهدید می‌کنند.