واکنش‌ها به احتمال رد نتیجه انتخابات توسط دونالد ترامپ

حق نشر عکس AP

اظهارات جنجالی دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه، مبنی بر این که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را فقط در صورت پیروزی خواهد پذیرفت، با انتقادهای گسترده‌ای مواجه شده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه ادعای آقای ترامپ در مورد مخدوش بودن انتخابات را خطرناک توصیف کرد.

باراک اوباما گفته است: «وقتی سعی می‌کنید درباره مشروعیت انتخابات ما در اذهان مردم شک و تردید ایجاد کنید، دموکراسی ما را تضعیف می کنید.»

رئیس جمهوری آمریکا که در ایالت فلوریدا برای هواداران حزب دموکرات نطق می‌کرد خواهان «پیروزی بزرگ» هیلاری کلینتون شد تا برای مردم تردیدی باقی نماند.

او گفت دونالد ترامپ اولین نامزد یک حزب در تاریخ آمریکاست که می‌گوید اگر شکست بخورد به آن اذعان نخواهد کرد، حرفی که به گفته آقای اوباما «شوخی نیست.»

آقای ترامپ در مناظره چهارشنبه شب با هیلاری کلینتون درباره پذیرش نتیجه گفته بود: «شما را در تعلیق نگه می‌دارم.»

او سپس روز پنجشنبه طی نطقی به تمسخر گفت: «من کاملا نتیجه این انتخابات ریاست جمهوری بزرگ و تاریخی را می‌پذیرم، اگر برنده شوم.»

نامزد جمهوریخواهان می‌گوید اگر انتخابات سالم برگزار شود نتیجه آن را می‌پذیرد اما در عین حال حق اعتراض قانونی را برای خود محفوظ می‌داند.

هیلاری کلینتون در مناظره چهارشنبه گفت حرف آقای ترامپ «منزجرکننده» است.

سناتور جمهوریخواه جان مک کین، رقیب انتخاباتی باراک اوباما در سال ۲۰۰۸ میلادی نیز انتقال مسالمت آمیز قدرت را «مایه افتخار» آمریکا دانسته است.

آقای مک کین طی یک بیانیه گفته است: «من نتیجه انتخابات سال ۲۰۰۸ را دوست نداشتم. اما وظیفه من ایجاب می‌کرد که شکست را بپذیرم. من بدون هیچ تردیدی این کار را انجام دادم.»

سناتور مک کین افزود که پذیرش شکست در واقع احترام به رای مردم، نخستین «وظیفه» رهبران سیاسی، و یک «مرام» آمریکایی است.

سناتورهای جمهوریخواه جف فلیک، لیندزی گراهام، کلی آیوت، و نیز پال لپیفرماندار ایالت مین تا به حال از اظهارات ترامپ انتقاد کرده‌اند.

اتهام جنسی تازه

در حالی که دونالد ترامپ در مناظره شب گذشته گفت هیچ کس به اندازه او به زنان احترام نمی‌گذارد، اتهام جنسی تازه‌ای متوجه آقای ترامپ شده است.

کارنا ویرجینیا، مربی یوگا، گفته است در سال ۱۹۹۸ و در حالی که منتظر ماشین بود تا به خانه برود، دونالد ترامپ به همراه گروهی کوچک به او نزدیک شد.

او گفت: «شوکه شدم که شنیدم دارند درباره من حرف می‌زنند. او گفت: «این یکی را نگاه! قبلا ندیدیمش، پا‌هایش را ببین» انگار من یک شیء باشم و نه یک انسان.»

خانم ویرجینیا دونالد ترامپ را متهم کرد که به پستان او دست زده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption کارنا ویرجینیا

مطالب مرتبط