آغاز حمله هوایی نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا به مخفی‌گاه‌های داعش در کرکوک

حق نشر عکس Reuters
Image caption خودروهای نظامی پیشمرگه‌های کرد در مناطق مورد حمله داعش در کرکوک

بر اساس گزارش‌ها نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا به مواضع نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) در کرکوک حمله کردند.

این حمله هوایی در پی حملات امروز داعش به کرکوک و مناطق اطراف آن صورت گرفت که در جریان آن چندین نفر از جمله شماری ایرانی کشته شدند.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در شمال عراق می‌گوید حملات هوایی به مناطق تسعين، دوميز و واحد حزيران صورت گرفته است که گفته می‌شود نیروهای داعش در آنها پناه گرفته‌اند.

شهردار محلی صبح امروز اعلام کرده بود دست‌کم ۱٢ نفر درجریان حمله به نیروگاه برق دبس در ۴۰ کیلومتری شمال غرب این شهر کشته شدند که دست‌کم سه نفر آنها ایرانی هستند.

حدود ۱۴۰ ایرانی به عنوان کارکنان یک شرکت مقاطعه کار برق در کرکوک مشغول به کار بوده‌اند اما کنسولگری ایران گفته است که برای خارج کردن این افراد از کرکوک نیرو فرستاده است.

به گفته رسانه‌های عراقی چند بمبگذاری انتحاری صبح امروز، جمعه، ٣٠ مهر (٢١ اکتبر) به چند نقطه از جمله یک ساختمان دولتی و مرکز پلیس در شهر نفت خیز کرکوک حمله کردند.

دست‌کم ۴ عضو داعش هم در جریان این حمله کشته شده‌اند.

درگیری‌ها هنوز در داخل کرکوک ادامه دارد. درگیری اصلی در محله‌ای نزدیک هتل صنوبر و محدوده استانداری است که بهترین و امن‌ترین نقطه کرکوک به شمار می‌رود.

این حمله چه تفاوتی دارد؟

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی در شمال عراق

از همان ابتداى جنگ با داعش در عراق این گروه هر بار که در یک منطقه تحت فشار قرار گرفته در سمتى دیگر دست به حمله‌اى غافلگیر کننده زده است. این بار هم همینطور.

حمله داعش به کرکوک ساعت سه و نیم بامداد با انفجارى انتحارى در مقابل ساختمان قدیمى مرکز پلیس درست در قلب این شهر شروع شد و به دنبال آن تعدادى از نیروهاى این گروه وارد این ساختمان شدند. به طور همزمان داعش در چند محله دیگر شهر هم ساختمان‌هاى دولتى و امنیتى را هدف قرار داد. در عین حال سه داعشى هم به نیروگاه برق دبس در حد فاصل کرکوک و اربیل حمله کردند.

این اولین بار نیست که داعش به کرکوک و روستاهاى اطرافش حمله مى‌کند اما این بار تفاوت‌هایى با دفعات قبلى دارد. تاکنون این گروه با تعداد نیرویى بسیار کمتر و تنها به یک یا دو محله شهر حمله کرده در حالی که دیشب این نیروها دست‌کم در هشت مرکز دولتى و امنیتى حضور داشتند. تصاویر دوربین‌هاى مداربسته از خیابان‌هاى کرکوک نشان مى‌دهد که دیشب درست در مرکز کرکوک چند نیروى داعش با اسلحه و مهمات در حال گشت‌زنى بودند بى آنکه کسى متوجه حضورشان شده باشد.

به گفته مقامات امنیتى بیشترشان از اعضاى محلى داعش و از ساکنان منطقه کرکوک بودند که فقط براى مدتى ماهیتشان را مخفى نگه داشته بودند. چیزى که نشان مى دهد حتى با "شکست" داعش در بعضى مناطق و رفع خطر ظاهرى، همچنان تهدید این گروه هرچند به طور محدود پابرجاست. شاید این حمله را نتوان یک ضد حمله به معناى واقعى در برابر عملیات موصل به شمار آورد، اما این اتفاق براى مدتى هم که شده فشارى مضاعف را بر نیروهاى امنیتى وارد مى کند. به خصوص که در چند روز گذشته ارتش و پیشمرگه‌‌های کرد در جبهه موصل هم با مقاومت و حملات انتحارى مداوم داعش مواجه بودند.

از طرف دیگر این رویداد ممکن است وضعیت آوارگان عرب در کرکوک را تحت الشعاع قرار دهد. از همین حالا برخى مقام‌های کردستان عراق و پیشمرگه مى‌گویند دیگر نباید به عرب‌هاى آواره اجازه ورود به کرکوک را داد چراکه به نظر آنها ممکن است داعشی‌ها در میان آنها پنهان شده‌ باشند. همین مى تواند سرآغاز بحرانى دیگر در منطقه اى باشد که همواره شاهد کشمکش کرد و عرب و سنى و شیعه بوده است.


حق نشر عکس Reuters
Image caption رسانه‌های عراقی همچنین از برقراری مقررات منع آمد و رفت "تا اطلاع ثانوی" در کرکوک خبر داده‌اند

براساس گزارش‌های دریافتی صدای تیراندازی‌های پراکنده همچنان در کرکوک شنیده می‌شود.

رسانه‌های عراقی همچنین از برقراری مقررات منع آمد و رفت "تا اطلاع ثانوی" در کرکوک خبر داده‌اند هر چند یکی از فرماندهان محلی پلیس گفته است که اوضاع شهر در حال حاضر تحت کنترل است.

کرکوک در ۲۹۰ کیلومتری شمال بغداد و ۱۷۰ کیلومتری جنوب شرق موصل واقع شده است.

این حمله در حالی صورت گرفته که نیروهای دولتی به همراه پیشمرگه های کرد به حملات برای تصرف شهر موصل، از شهرهای بزرگ عراق از داعش شدت بخشیده‌اند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط