روسیه آتش بس موقت حلب را یک روز دیگر تمدید کرد

حلب در سوریه حق نشر عکس Reuters
Image caption حلب در سوریه

وزارت دفاع روسیه گفته است آتش بس موقتی را که به دلیل ارائه کمک‌های بشردوستانه به شهر حلب از روز پنج شنبه ۲۰ اکتبر (۲۹ مهر) آغاز کرده، ۲۴ ساعت دیگر تمدید می‌کند.

به این ترتیب این آتش بس تا شنبه شب ۲۲ اکتبر( اول آبان) ادامه خواهد یافت.

در همین رابطه یکی از سخنگویان وزارت دفاع روسیه گفته است که تمدید این آتش بس در پاسخ به درخواست سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی انجام می گیرد.

پیشتر مقامات حقوق بشر سازمان اعلام کردند که تخلیه غیرنظامیان مجروح از مناطق تحت کنترل شورشیان در شرق حلب در سوریه به دلیل نگرانی‌های امنیتی هنوزآغاز نشده است.

سازمان ملل در تلاش است با استفاده از آتش بس موقتی که روسیه از روز گذشته اعلام کرد، امجروحان را از حلب خارج کند.

هم‌زمان شورای حقوق بشر سازمان ملل امروز جمعه ۲۱ اکتبر( ۳۰ مهر) نشستی اضطراری درباره اوضاع شهر حلب در ژنو سوییس برگزار کرده است.

زید رعد حسین، از مقام‌های عالی‌رتبه این شورا در پیامی ویدیویی به این نشست گفت که محاصره و بمباران بخش شرقی حلب "جنایت در ابعاد تاریخی" است.

سفیر سوریه در سازمان ملل در جریان این نشست با عصبانیت بار دیگر ادعای دولت را در مورد جنگ علیه تروریسم تکرار کرد.

دولت سوریه با تاکید بر این که اتوبوس و آمبولانس ها برای انتقال مجروحان آماده است، شورشیان را متهم کرد که گذرگاههای انسانی را هدف حمله قرار داده‌اند.

قرار است شورای حقوق بشر سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه‌ای را بررسی کند که بریتانیا ارائه کرده و در آن خواستار خاتمه فوری بمباران‌ها در حلب شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شرکت کنندگان در نشست امروز در ابتدا یک دقیقه سکوت کردند

سازمان ملل روز گذشته اعلام کرد که روسیه به آنها اطمینان داده که برنامه آتش بس ۸ ساعته در شرق را تا ۲۴ ساعت تمدید می‌کند.

این آتش‌بس رسما از روز گذشته به اجرا در آمد.

اما سرگئی لاوروف، وزیرخارجه روسیه گروه‌های شورشی مخالف دولت سوریه را متهم کرده که مانع از خروج غیرنظامیان از حلب می شوند.

شورشیان پیشنهاد روسیه را که از آنها خواسته بودند به همراه غیرنظامیان حلب را ترک کنند، رد کرده‌اند.

روسیه همچنین به مقامات سازمان ملل گفته است که در چهار روز آینده نیز به مدت ۱۱ ساعت در روز حملات به شرق حلب را متوقف خواهد کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption شورشیان پیشنهاد روسیه را که از آنها خواسته بودند به همراه غیرنظامیان حلب را ترک کنند، رد کرده‌اند

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط