رزمایش مشترک ضدتروریستی تاجیکستان و چین آغاز شد

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای چین ماه سپتامبر در تمرینات مشترک سازمان همکاری های شانگهای در قرقیزستان شرکت کردند

نیروهای مسلح تاجیکستان و چین یک رزمایش مشترک ضدتروریستی در منطقه نزدیک به مرزهای دو کشور و افغانستان را آغاز کردند.

این رزمایش مشترک ضدتروریستی روز پنجشنبه ۲۹ مهر در منطقه مرزی اشکاشم، در استان خودمختار کوهستان بدخشان، در شرق تاجیکستان، آغاز شد و چهار روز ادامه خواهد داشت.

بیش از ۱۰ هزار سرباز و افسر و نیروی ذخیره در آن شرکت دارند. در این تمرینات از تجهیزات نظامی هوایی، ماشینهای زرهپوش توپخانه و انواع دیگر اسلحه و مهمات جنگی استفاده می شود.

از جانب چین واحد پویای ارتش ملی آن کشور در این رزمایش شرکت دارد. از تاجیکستان به علاوه یگانهای امنیتی و پلیس و وزارت دفاع، نمایندگان نهادهای محلی دولتی نیز حضور دارند.

افسران و سربازان دو کشور در این رزمایش علیه تروریست‌های فرضی که قصد دارند "از افغانستان وارد تاجیکستان و از آنجا وارد چین شوند" عملیات مشترک نظامی انجام می دهند.

تاجیکستان حدود ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد. چین هم با دره وخان افغانستان در امتدادی اندک، مرز مشترک دارد که غالبا از مناطق کوهستانی تشکیل شده است.

با توجه به انباشته شدن گروههای شورشی در شمال افغانستان، به ویژه در ولایت بدخشان ، کشورهای آسیای میانه و چین از خطرات احتمالی این گروهها و نفوذ احتمالی آنها به قلمرو خود نگرانند.

چین با انجام رزمایش مشترک با تاجیکستان، تلاش می‌کند از ورود گروههای اسلام گرای اویغور که زیر سایه تشکلی به نام حرکت ترکستان شرقی در افغانستان گردهم آمده و خواهان جدایی ولایت شینچان از چین هستند، مقابله کند.

تاجیکستان با توجه به سرمایه گذاریهای هنگفت چین در اقتصاد ضعیفش حمایت خود را از یکپارچگی چین بارها ابراز داشته و رزمایشهای مشترک با این همسایه شرقی ابرقدرتش را برای تقویت امنیت خود مفید می داند.

تاجیکستان و چین در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۱۵ نیز تمرینهای مشترک ضدتروریستی انجام داده اند.

موضوعات مرتبط