رحمان از ترکیه خواست اتباع تاجیک متهم به تروریسم را مسترد کند

حق نشر عکس prezident.tj
Image caption امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، از ترکیه خواسته است که اتباع تاجیک متهم به تروریسم و افراط گرایی را که در قلمرو این کشور به سر می برند، بازداشت و به تاجیکستان مسترد کند

امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، از ترکیه خواسته است که اتباع تاجیک متهم به تروریسم و افراط گرایی را که در ترکیه به سر می‌برند، بازداشت و به تاجیکستان مسترد کند.

به نوشته سایت ریاست جمهوری تاجیکستان، آقای رحمان این درخواست خود را روز آدینه/جمعه ۳۰ مهر ضمن دیدار با مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، در شهر دوشنبه در میان گذاشته است.

این سایت می‌نویسد: "با تاکید سرور دولت محترم امامعلی رحمان تروریسم دین و مذهب، ملت و وطن نداشته، جانب تاجیکستان در مبارزه با تروریسم و اکسترمیسم (افراط گرایی) استفاده از استانداردهای دوگانه را قبول ندارد."

آقای رحمان با اشاره به این که تاجیکستان و ترکیه در "جبهه‌های پیش مبارزه با تروریسم و افراط گرایی" قرار دارند، از ترکیه خواسته است که برای بازداشت و استرداد شهروندان تاجیکستان که "برای دست داشتنشان در اعمال تروریستی و افراط گرایی" مورد جستجو قرار دارند و "در قلمرو ترکیه پناه برده اند"، تدابیری بیندیشد.

منظور رئیس جمهوری تاجیکستان از اتباع تاجیک متهم به تروریسم و افراط گرایی که "به ترکیه پناه برده‌اند" روشن نیست، ولی صاحب نظران می گویند این افراد غالبا از اعضا و طرفداران حزب ممنوع شده نهضت اسلامی هستند که از حدود یک سال پیش، به دنبال ممنوعیت این حزب و بازداشت دهها تن از فعالانش به ترکیه و اروپا مهاجر شده‌اند.

منظور آقای رحمان از "استاندارد دوگانه" خودداری برخی از کشورها از بازداشت و استرداد افرادی مانند محیی الدین کبیری، رهبر تبعیدی حزب نهضت اسلامی، ارزیابی می شود که دولت تاجیکستان آنها را تروریست و افراط گرا خوانده و از پلیس بین‌المللی خواستار بازداشت و استرداد آنها شده است.

شرکت و سخنرانی آقای کبیری در یک همایش وحدت اسلامی در ایران در اواسط ماه دسامبر سال گذشته، یعنی حدود سه ماه پس از ممنوعیت این حزب در تاجیکستان، به تیرگی روابط تهران و دوشنبه منجر شد. در پی این امر، دفاتر چندی از مؤسسات ایرانی، از جمله کمیته امداد خمینی و رایزنی فرهنگی ایران در دوشنبه بسته شده اند.

رئیس جمهوری تاجیکستان در دیدار با وزیر خارجه ترکیه همچنین خواستار انجام "اقدامات هماهنگ‌شده قطعی" برای جلوگیری از پیوستن اتباع تاجیک به گروه‌های تروریستی در خاور میانه از طریق ترکیه شده است.

مقامات می گویند طی سالهای اخیر بیش از یک هزار تن از اتباع تاجیک به گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش پیوسته و در جنگهای سوریه و عراق مشارکت دارند. طبق گزارشها بیشتر این افراد از روسیه به ترکیه و از آنجا به سوریه و عراق وارد شده اند. عده ای زن و فرزندانشان را نیز با خود برده اند.

از شاخص ترین افرادی که به این گروه پیوست، سرهنگ گلمراد حلیماف، فرمانده سابق نیروی ویژه پلیس تاجیکستان است که در بهار سال ۲۰۱۵ پس از یک ماه غیبت سر از سوریه درآورد و اعلام کرد که به داعش پیوسته است.

گفته می شود تا حال ۳۰۰ تن از اتباع تاجیک در سوریه و عراق کشته شده‌اند.