حمله لفظی دونالد ترامپ به میشل اوباما

آمریکا حق نشر عکس Reuters, Gettyimages
Image caption میشل اوباما یکی از حامیان سرسخت ریاست جمهوری هیلاری کلینتون و مخالف دونالد ترامپ است

دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به میشل اوباما، بانوی اول این کشور حمله کرده و گفته است او می‌خواهد به نفع رقیب من "لشکرکشی کند."

آقای ترامپ که در یک تجمع انتخاباتی در ایالت کارولینای شمالی صحبت می‌کرد رهبران کنونی آمریکا را "بچه‌های کوچک و بی‌عرضه" خواند.

او میشل اوباما را متهم کرد که سال ۲۰۰۷ گفته است هیلاری کلینتون، صلاحیت اداره کاخ سفید را ندارد.

پیش از این کارزار انتخاباتی آقای اوباما جمله‌ای را که آقای ترامپ ادعا می‌کند میشل اوباما گفته، تکذیب کرده است.

آقای ترامپ گفته است: "حالا می‌بینم که چقدر [میشل اوباما] هیلاری را دوست دارد. اما این خود او نبود که گفت "شما اگر نمی‌توانید خانه‌ خودتان را اداره کنید نخواهید توانست کاخ سفید و مملکت را اداره کنید"؟

آقای ترامپ به جمله‌ای اشاره می‌کند که میشل اوباما در سال ۲۰۰۷ و در جریان کارزار انتخاباتی همسرش در رقابت با هیلاری کلینتون گفته بود.

میشل اوباما در آن زمان گفته بود اگر شما نمی‌توانید خانه خودتان را اداره کنید قطعا از پس اداره کاخ سفید هم برنمی‌آیید.

برخی از تحلیلگران می‌گویند این اظهارنظر ممکن است به رابطه خانم کلینتون و همسرش، رئیس جمهوری پیشین این کشور، بیل کلینتون اشاره داشته باشد. اما کارزار آقای اوباما ادعا کرده است که این جمله ربطی به کلینتون‌ها نداشته و درباره چالش‌هایی است که خانواده خودشان در جریان کارزار انتخاباتی باراک اوباما، برای مراقبت از فرزندان‌شان با آنها روبرو بوده است.

خانم اوباما در یک سخنرانی خود در سال ۲۰۰۷ گفته بود: "ما طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که مطمئن باشیم دختران‌مان در اولویت‌اند. وقتی او (باراک اوباما) در سفر است، من فقط به سفرهای یک روزه می‌روم. صبح‌ها بیدار می‌شوم، دخترها را آماده و روانه می‌کنم، سفر می‌کنم و شب قبل از موقع خواب، خانه هستم."

حق نشر عکس AP
Image caption بانوی اول آمریکا در گردهمایی حزب دموکرات، دونالد ترامپ را مورد نکوهش قرار داده و از هیلاری کلینتون حمایت کرده بود

میشل اوباما یکی از حامیان سرسخت ریاست جمهوری هیلاری کلینتون است و تاکنون چندین بار در حمایت از او و انتقاد از دونالد ترامپ سخنرانی کرده است.

میشل اوباما اخیرا پس از انتشار ویدئوی سخنان آقای ترامپ درباره دستمالی کردن زنان از او به شدت انتقاد کرده و گفته است: "دیدیم که این نامزد چه طور از آزار جنسی زنان تعریف می‌کند و به آن می‌بالد. باورم نمی‌شود که دارم این را می‌گویم، یک نامزد ریاست جمهوری ایالات متحده داریم که به آزار جنسی زنان می‌بالد."

آقای ترامپ گفته اظهاراتش در این فیلم معرف شخصیت واقعی او نیست.

بانوی اول آمریکا پیش از این نیز در گردهمایی حزب دموکرات در فیلادلفیا، دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست‌جمهوری را مورد نکوهش قرار داده و از هیلاری کلینتون حمایت کرده بود.

خانم اوباما که سخنانش با تحسین فراوان رو‌به‌رو شد در این سخنرانی به هواداران خانم کلینتون گفته بود: "خود را همسطح آنها نکنید. شعار ما این است: هر چه سخیف‌تر شوند ما بلندنظرتر می‌شویم."

آقای ترامپ یک روز بعد از ضیافت شام نهادهای خیریه کاتولیک، کارزار خود را پی گرفته و در سخنرانی خود میشل اوباما را هدف انتقادهای خود قرار داده است.