حیدرعبادی: نیازی نیست نیروهای ترکیه در جنگ موصل نقشی داشته باشند

اش کارتر، وزیر دفاع آمریکا حق نشر عکس AP
Image caption اش کارتر، وزیر دفاع آمریکا وارد بغداد شد

حیدر عبادی، نخست وزیرعراق در دیدار با اش کارتر، وزیر دفاع آمریکا گفت کشورش نیاز ندارد نیروهای ترکیه در جنگ موصل نقشی داشته باشند.

آقای کارتربرای ارزیابی عملیات بازپس گیری موصل از گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) که کمتر از یک هفته پیش آغاز شد به بغداد سفر کرده است.

در حالی عملیات تصرف موصل وارد ششمین روز خود شده که نیروهای عراقی وارد شهر بغدیدا(حمدانیه) در حدود ۲۰ کیلومتری موصل شده و پرچم عراق را در این شهر برافراشتهاند.

گفته شده بغدیدا، که زمانی بزرگترین شهر مسیحی نشین عراق بود به میزان وسیعی خالی از سکنه شده و داعش برای جلوگیری از پیشروی نیروهای عراقی مینگذاری کرده است.

این شهر در سال ۲۰۱۴ به تصرف داعش در آمد.

در تحولی دیگرحمله انتحاری نیروهای داعش به کارخانه تولید گوگرد در منطقه‌ای در جنوب موصل باعث انتشار گاز سمی در این منطقه شده و گزارش ها از کشته شدن دو غیرنظامی براثر استنشاق این گاز حکایت دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای عراقی در عملیات موصل

براساس گزارشهای دریافتی وزش باد و انتشار این گازها نیروهای آمریکایی مستقر در پایگاه قیاره را مجبور کرده که برای احتیاط و محافظت در مقابل این گاز ماسک بزنند.

بیش از ۴۸۰۰ سرباز آمریکایی در عراق هستند که دست کم ۱۰۰ نفر از آنها از نیروهای عملیات ویژه آمریکا هستند که با واحدهای عراقی کار می کنند.

عملیات موصل از دوجبهه درحال انجام است. نیروهای عراقی از جنوب و پیشمرگه های کرد از شرق در حال پیشروی هستند.

سازمان‌های امدادی می‌گویند بیش از یک میلیون شهروند غیرنظامی داخل موصل گیر افتاده‌اند. این سازمان‌ها نگران جان این افراد هستند و می‌گویند در صورتی که درگیری‌ها به مرکز شهر برسند، خروج دسته‌جمعی ساکنان موصل صورت خواهد گرفت.

پیشتر سازمان ملل متحد خاطرنشان کرده بود که نیروهای داعش ۵۵۰ خانواده را از روستاهای اطراف موصل به داخل این شهر منتقل کرده و آنها به احتمال قوی قصد دارند از این غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی در برابر عملیات نیروهای عراقی استفاده کنند.

شهر موصل بیش از دو سال پیش به تصرف نیروهای داعش در آمده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption موصل بیش از دو سال است که در اختیار نیروهای گروه داعش است

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط