درگیری پلیس فرانسه با ساکنان اردوگاه کاله

حق نشر عکس EPA
Image caption پلیس فرانسه با نارنجک دودزا و باتوم با مهاجران مقابله کرده است

پلیس فرانسه با ساکنان اردوگاهی که جنگل نامیده می‌شود و در نقطه‌ای بیرون از بندر کاله قرار دارد، درگیر شده و این مهاجران به طرف پلیس بطری پرتاب کرده‌اند.

قرار است این اردوگاه روز دوشنبه تعطیل شود.

پیشتر هزاران اعلامیه در این منطقه پخش شده بود که به ساکنان هشدار می‌داد پیش از آنکه اردوگاه با بولدوزر خراب بشود، آن را ترک کنند.

در همین حال اولین گروه از کودکانی که بدون والدین‌شان در این اردوگاه بودند به بریتانیا منتقل شده‌اند.

انتقال این کودکان تحت مقرراتی انجام شده است که اجازه می‌دهد کودکان در معرض آسیب یعنی دختران و پسرهای کمتر از ۱۳ سال به بریتانیا پناهنده شوند.

اولین گروه از این کودکان که منتقل می‌شوند شامل ۳۹ پسر است که بستگانی در بریتانیا دارند.

ساکنان اردوگاه کاله حدود ۱۰ هزار نفر تخمین زده می‌شوند و قرار است اغلب آنها در اردوگاه‌های دیگری در سایر نقاط فرانسه اسکان داده شوند.

گزارش شده است که یک گروه ۵۰ نفره از مهاجران روز شنبه به سوی پلیس فرانسه سنگ پرتاب کرده‌اند و پلیس نیز با نارنجک دودزا و باتوم با آنها مقابله کرده است.

سازمان‌های خیریه می‌گویند برخی از این مهاجران به این دلیل اردوگاه کاله را ترک نمی‌کنند که مایل نیستند به سایر نقاط فرانسه منتقل شوند و می‌خواهند به بریتانیا بروند.

سیمون جونز خبرنگار بی‌بی‌سی در کاله می‌گوید با وجود گل و لای و کثیفی اردوگاه کاله، بسیاری از مهاجران اینجا را خانه خودشان می‌دانند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اردوگاه موسوم به جنگل نزدیک به تونلی است که فرانسه را به بریتانیا وصل می‌کند

مقام‌های فرانسوی ۱۰ هزار اعلامیه در منطقه پخش کرده‌اند که به مردم می‌گوید از روز یکشنبه اتوبوس‌هایی برای انتقال آنها به سایر نقاط فرانسه فرستاده خواهند شد و آنها در این مراکز امکان خواهند یافت که درخواست پناهندگی کنند.

اردوگاه موسوم به "جنگل" در نزدیکی بندر کاله فرانسه قرار دارد و نزدیک به تونلی است که فرانسه را به بریتانیا وصل می‌کند.

تعداد ساکنان رسمی این اردوگاه ۷ هزار نفر است اما گروه‌های خیریه تعداد آنها را نزدیک به ۱۰ هزار نفر می‌دانند.