فشار مخالفان بر رهبر ونزوئلا پس از مسدود شدن همه‌پرسی

جلسه ویژه پارلمان در روز یکشنبه در کاراکاس پرهرج و مرج بود. یک نماینده مخالف شعار ضدمادورو نمایش می دهد حق نشر عکس AFP
Image caption جلسه ویژه پارلمان در روز یکشنبه در کاراکاس پرهرج و مرج بود. یک نماینده مخالف شعار ضدمادورو نمایش می دهد

نمایندگان کنگره ونزوئلا به طرحی رای داده اند که خواهان محاکمه نیکلاس مادورو، رئیس جمهور این کشور، به خاطر تخطی از اصول دمکراسی می شود.

آنها در یک جلسه ویژه گفتند که او قانون اساسی را زیر پا گذاشته و دست به کودتا زده است.

این طرح یک روز پس از آن تصویب شد که مقام ها طرح همه پرسی مخالفان برای به چالش گرفتن قدرت آقای مادورو را مسدود کردند.

مقام های حزب حاکم مخالفان را متهم به کلاهبرداری در جمع آوری امضاهای لازم برای برگزار رفراندوم کرده اند.

در جریان جلسه پرهرج و مرج کنگره، که هواداران دولت آن را مختل کردند، خولیو بورخس رهبر اکثریت مخالف، آقای مادورو را به دلیل مسدود کردن برگزاری همه پرسی به نقض قانون متهم کرد.

او گفت: "این یک محاکمه سیاسی و حقوقی علیه رئیس جمهور نیکلاس مادورو است تا مسئولیت او در گسیختگی قانون اساسی که باعث شکسته شدن نظام دمکراتیک، حقوق بشر و آینده کشور شده معلوم شود."

حق نشر عکس EPA
Image caption هواداران دولت جلسه پارلمان را برای مدتی مختل کردند

ناظران می گویند بعید است که این طرح به نتیجه برسد چون علیرغم کنترل کنگره توسط مخالفان، دولت و دیوان عالی مکررا قوه مقننه را تضعیف کرده اند.

مقام های حزب حاکم ادعا می کنند که اعضای حزب مخالف به نیروهای خارجی و یک تشکیلات تجاری ارتباط دارند که قصد به زیر کشیدن دولت چپگرای این کشور را دارد.

"انقلاب ادامه می یابد"

اعضای کنگره همچنین به 9 قطعنامه دیگر رای دادند که یکی از آنها خواستار ارجاع شورای ملی انتخابات و قضاتی به دیوان بین المللی در لاهه می شود که همه پرسی را مسدود کردند.

آقای مادورو که برای بحث درباره قیمت های جهانی نفت به عربستان رفته در پیامی ویدئویی تاکید کرد که "انقلاب علیرغم تظاهر دایمی راست ها که قصد قبضه قدرت با ابزارهای غیرقانونی را دارند ادامه خواهد یافت."

احزاب مخالف خواستار تظاهرات انبوه مسالمت آمیز در سراسر این کشور در روز چهارشنبه شده اند تا "قدم به قدم دوباره ونزوئلا را پس بگیرند."

ونزوئلا علیرغم ثروت نفتی به ورطه بحران اقتصادی بی سابقه ای افتاده که باعث کمبود شدید کالاهای اساسی و مواد دارویی شده است.

خبرنگاران می گویند که بسیاری از مردم نگرانند ممانعت از همه پرسی برای به چالش گرفتن قدرت رئیس جمهور می تواند باعث افزایش تنش سیاسی و بروز ناآرامی های اجتماعی شود.

حق نشر عکس EPA
Image caption هنری راموس رئیس مجلس ریاست جلسه بحث در روز 23 اکتبر را به عهده داشت

موضوعات مرتبط