دزدان دریایی سومالی گروهی از ملوانان را آزاد کردند

ملوانان آزاد شده حق نشر عکس EPA
Image caption آرنل بالبرو (راست) و سایر ملوانان پس از آزادی به کنیا پرواز کردند

دزدان دریایی سومالیایی گروهی از ملوانان را که نزدیک به ۵ سال پیش به اسارت گرفته بودند آزاد کردند. یکی از ملوانان فیلیپینی به بی‎بی‌سی‌ گفت که آنها برای زنده ماندن مجبور بودند موش بخورند.

آرنل بالبرو گفت که در ماه‌های آخر اسارت مانند "مرده‎های متحرک" شده بودند زیرا آب آشامیدنی بسیار کمی در اختیارشان قرار داشت.

بر اساس گزارش‎ها، این گروه روز شنبه ۲۲ اکتبر و پس از پرداخت باج آزاد شدند. مبلغ پرداخت شده هنوز مشخص نشده است.

این گروه در سال ۲۰۱۲ سوار بر کشتی خود در آبهای جنوب جزایر سیشل در اقیانوس هند ربوده و حدود یک سال بعد به سومالی منتقل شده بودند.

این ملوانان از اتباع چین، فیلیپین، کامبوج، اندونزی، ویتنام و تایوان هستند.

بر اساس گزارش‎ها، یکی از آنها در حین گروگان‎گیری کشته شد.

یک سال بعد کشتی آنها غرق شد و خدمه آن به سومالی منتقل شدند. سپس دو ملوان دیگر در اثر بیماری جان خود را از دست دادند.

آقای بالبرو در مورد رفتار دزدان دریایی به بی‌بی‎سی گفت: "آنها به ما مقدار کمی آب می‎دادند و ما مجبور بودیم موش بخورم... بله خودمان موش‎ها را در جنگل می‌پختیم. هرچیزی که گیرمان می‎آمد می‎خوردیم. وقتی گرسنه هستید هر چیزی می‎خورید."

سرنوشت گروگان‎های ایرانی

فعالیت دزدان دریایی سومالیایی از ۱۹۹۱ که آخرین دولت رسمی سومالی در جریان جنگ داخلی سقوط کرد، شروع شد و حدود یک دهه بعد به اوج خود رسید.

آنها بارها کشتی‎ها و لنج‎های ماهیگیری ایرانیان را نیز ربوده‎اند و با آنکه بعضی از اسرا موفق به فرار و یا بعدها آزاد شده‎اند، هنوز از سرنوشت تعدادی از آنها خبری نیست.

دزدان دریایی آخرین بار در ماه آذر سال گذشته (نوامبر ۲۰۱۵) یک قایق ماهیگیری ایرانی با ۱۶ خدمه آن را ربودند.

پیش از آن نیز دو قایق دیگر ایرانی در ماه مارس همان سال توسط دزدان ربوده شدند که یکی از آنها با ۱۶ خدمه در ماه اوت موفق به فرار شد.

در طی چهار سال گذشته مشکل دزدی دریایی در آب‌های ساحلی سومالی عمدتا فروکش کرده است که بیشتر به دلیل استخدام نیروی امنیتی توسط شرکت‌های کشتیرانی و حضور کشتی‌های نظامی است.

اما از طرفی دیگر مقام‌های سومالیایی می گویند که افت دزدی دریایی در سال‌های اخیر باعث افزایش صید غیرقانونی ماهی در نزدیکی سواحل این کشور شده است.