اظهارات ضد و نقیض درباره مشارکت ترکیه در عملیات موصل

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای پیشمرگ کرد در روستایی در نزدیکی بعشیقه در حال نبرد با داعش

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه می‌گوید که ۱۷ عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در گلوله‌باران توپخانه‌ای ترکیه در داخل خاک عراق کشته شده‌اند.

آقای چاووش‌اوغلو گفته است که ترکیه از چند جبهه وارد عملیات پس گرفتن شهر موصل از داعش شده و تایید کرده است که چهار جنگنده اف-۱۶ ترکیه در حال آماده‌باش برای حملات هوایی علیه داعش در عراق به عنوان بخشی از عملیات نیروهای ائتلاف علیه داعش هستند.

ترکیه دیروز یکشنبه ۲۳ اکتبر هم اعلام کرد که در نبرد بعشیقه در شمال موصل، به درخواست نیروهای پیشمرگ کرد از آنها حمایت توپخانه‌ای کرده است.

با وجود این، سیهاد بارزانی، برادر مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق و از فرماندهان عملیات بعشیقه به نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در شمال عراق گفته است که ترکیه خود پیشنهاد کمک به کردها را مطرح کرده، اما نیروهای پیشمرگ احتیاج به این کمک نداشته‌اند و بنا بر این "تا کنون از تانک‌ها یا توپ‌های ترکیه استفاده نشده است".

حضور نیروهای ترکیه در اردوگاه بعشیقه در شمال عراق از ماه‌ها پیش باعث تنش میان آنکارا و بغداد شده بود و مقام‌های عراقی بارها خواهان خروج نیروهای ترکیه شده‌اند.

ترکیه می‌گوید که برای حفاظت از اقلیت ترکمان منطقه خود را مسئول می‌داند و اصرار دارد که در عملیات پس گرفتن موصل شریک شود.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق امروز بار دیگر تاکید کرد که کشورش به هیچ وجه به مشارکت نظامی ترکیه در نبرد موصل نیازی ندارد.

آقای عبادی گفت که این مسئله را با پیشمرگ‌های کرد و دولت اقلیم کردستان هم در میان گذاشته و آنها هم موضعی مشابه دارند.

پیشروی در شرق موصل

در هشتمین روز از عملیات موصل نیروهای ویژه عراقی می‌گویند که در نبرد با داعش در شرق شهر موصل پیشرفت‌هایی داشته‌اند.

نیروهای عراقی ابتدا مواضع داعش در نزدیکی شهر برطله را که چند روز پیش به تصرف این نیروها درآمد گلوله‌باران کرده‌اند و سپس با پیشروی در منطقه موفق به پس گرفتن سه روستا شده‌اند.

با نزدیک شدن نیروهای عراقی و پیشمرگ‌های کرد به شهر موصل، نیروهای داعش ضدحمله‌ای را در شهر سنجار (شنگال) در غرب موصل آغاز کرده‌اند.

مطالب مرتبط