دو هفته آخر: تقویم انتخابات

آریزونا حق نشر عکس Reuters
Image caption پیش بینی نظرسنجی ها در این مقطع پیروزی قاطع کلینتون است

پر هزینه ترین و طولانی ترین کارزار انتخاباتی جهان برای ورود به کاخ سفید امروز وارد دو هفته آخر می شود.

با پایان مناظره ها، دو کاندیدا نه دیگر با هم رو به رو می شوند و نه برنامه رادیو و تلویزیونی وجود دارد که ده ها میلیون مخاطب را پای صحبت های آنها بنشاند. در نتیجه بیشتر وقتشان در این ۱۴ روز آخر را صرف دیدار با مردم در ایالتهایی می کنند که رقابت در آنها فشرده است.

اولویت در این فرصت محدود باقی مانده عمدتا انگیزه دادن به حامیانشان است تا تعداد بیشترشان به پای صندوقهای رای بروند. به ویژه در ایالتهایی که رای دادن پیش از روز انتخابات در آنها مجاز است.

برای نمونه در ایالت فلوریدا که پیروزی در آن سرنوشت ساز است شهروندان رای دادن را آغاز کرده اند. انتظار می رود بیشتر از نیمی از آرا در این ایالت پیش از روز انتخابات اخذ شود.

کلینتون یا ترام‍پ: کدام دست بالا را دارد؟

اگر نظرسنجی ها ملاک داوری باشد هیلاری کلینتون بین ۴ تا ۱۲ درصد از دونالد ترامپ جلو افتاده است. مهم تر از آن نظرسنجی ها در ۱۰ تا ۱۵ ایالتیست که دو حزب در انتخاباتهای پیشین در آن رقابتی تنگاتنگ داشته اند. در اکثریت آنها هم خانم کلینتون از ۱ تا ۸ درصد پیش است.

این نظرسنجی ها را اما دونالد ترامپ رد می کند و می گوید دقیق و قابل اعتماد نیستند. ریس ستاد ترامپ اما برخلاف او، دیروز پذیرفت که کارزار انتخاباتی شان عقب افتاده ولی تاکید کرد همچنان امیدوار هستند. او یادآوری کرد که هیلاری کلینتون از امکانات بسیار بیشتری برخوردار است. این اشاره ای به امکانات مالی و حامیان سنگین وزن وزیر سابق خارجه است.

ستاد کلینتون و حامیانش تا به امروز بیش از ۱.۱ میلیارد دلار پول جمع و عمده آن را خرج کرده اند. حدود ۱۵۰ میلیون دلار آن هنوز باقی است تا در این چند روز پایانی هزينه تبلیغات شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ترامپ و بسیاری از هوادارانش می گویند نظرسنجی ها را قبول ندارند

در مقابل ستاد آقای ترامپ و گروه های طرفدارش حدود ۸۰۰ میلیون دلار جمع کرده اند. آنها هم کمی بیش از ۱۵۰ میلیون دلار برایشان باقی مانده.

خانم کلینتون همچنین از حمایت شناخته شده ترین شخصیت های سیاسی امروز آمریکا برخوردار است. از باراک اوباما و میشل اوباما -که محبوبیتش از همسرش بیشتر است- گرفته تا بیل کلینتون و معاون ریس جمهوری جو بایدن. هر چهار نفر در این هفته های آخر شهر به شهر می روند تا هم انگیزه مردم برای رای دادن به خانم کلینتون را افزایش دهند و هم فضای ضد ترامپ را تشدید کنند.

در مقابل ترامپ، از حمایت هیچ رئیس جمهور یا معاون رییس جمهور سابق از حزب جمهوری خواه برخوردار نیست. نه تنها هیچ یک از اعضای خانواده جورج بوش حاضر به حمایت از او نشده اند بلکه چندتایی از آنها گفته اند که به هیلاری کلینتون رای خواهند داد. آقایان میت رامنی و جان مک‌کین دو نامزد ناکام جمهوری خواه برای ریاست جمهوری در دوره های قبل هم بیشتر از ترامپ انتقاد می کنند تا طرفداری.

همه این عوامل باعث شده رسانه های اصلی و بیشتر ناظران سوت زودرس پایان رقابتها را بزنند. بسیاری‌شان معتقدند ترامپ نخواهند توانست فاصله اش با کلینتون را در این دو هفته جبران کند.

فعالان کارزار آقای ترامپ اما می گویند رسانه ها، ناظران سیاسی و ستاد خانم کلینتون توطئه کرده اند تا با پایان یافته خواندن این رقابت حامیان آقای ترامپ را ناامید کنند. آنها معتقدند داستان این انتخابات نه جنگ دو حزب اصلی بلکه رویارویی ترامپ با سیاست مداران سابقه دار هر دو حزب و رسانه های عمده است و میلیونها آمریکایی که قدرتمندان پایتخت نشین را فاسد می دانند، در نظرسنجی ها منظور نمی شوند و فراتر از پیش بینی ها در انتخابات شرکت خواهند کرد.

کنگره: خط مقدم روزهای آخر

روز ‍۱۸ آبان هم انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود هم رقابت بر سر همه ۴۳۵ کرسی مجلس نمیاندگان و ۳۴ از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا. اکثریت هر دو مجلس هم اکنون در اختیار حزب جمهوری خواه است.

ستاد خانم کلینتون که به نظر می آید به نظرسنجی ها اعتماد کافی دارد و معتقد است نامزدشان به راحتی ترامپ را شکست خواهد داد بخشی از انرژی و منابعش را در این روزهای آخر برای کمک به نامزدهای دموکرات در کرسی های مجلس نمایندگان و سنا اختصاص داده.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ترامپ برخلاف کلینتون از حمایت هیچ رئیس جمهوری برخوردار نیست

هدف اصلی بازپس‌گیری اکثریت مجلس سناست. آنها باید در ۴ کرسی پیروز شوند و هیچ یک از کرسی های خود را هم واگذاز نکنند. هدفی که اگر به آن برسند کار خانم کلینتون را برای پیش بردن برنامه هایش و انتصاب وزرا و قضات آسان تر می کند. بعضی از دموکرات ها حتی معتقدند اگر در نتیجه ضعف ستاد ترامپ، جمهوری خواهان کمتر از انتظار به پای صندوق های رای بیایند، کاندیداهای نمایندگی مجلس از این حزب هم رای کمتری جمع خواهند کرد و اکثریت آن مجلس هم ممکن است به دست حزب دموکرات بیفتد. آنها باید در ۳۰ کرسی پیروز شوند تا چنین شرایط ایده آلی برایشان فراهم شود. پیروزی که احتمالش بسیار کمتر است.

از دست دادن اکثریت در هر دو مجلس کنگره آمریکا برای جمهوری خواهان یک فاجعه خواهد بود. بعضی رهبران و کاندیداهای این حزب که در حوزه های انتخاباتی با رقابت فشرده تری روبرو هستند، به خاطر نگرانی از چنین احتمالی سعی کردند از ترامپ فاصله بگیرند و به رای دهندگان بگویند اگر هم قصد دارید به خانم کلینتون رای بدهید برای نظارت بهتر بر او در مقام ریاست جمهوری بهتر است دست کم برای کرسی های مجلس و سنا به آنها رای دهید تا اکثریتشان را حفظ کنند.

تلاشی که خطر برانگیختن خشم طرفداران پر شور ترامپ را در بر دارد.

۲۰۰ میلیون نفر برای رای دادن نام نویسی کرده اند. با فرض مشارکت ۶۰ تا ۶۵ درصدی، ۱۲۰ تا ۱۳۰ میلیون رای دهنده، سه شنبه شب دو هفته دیگر داور نهایی صحت نظرسنجی ها و ماه ها تحلیل و پیش بینی خواهند بود.