سازمان ملل می‌گوید که ۲۰۱۶ مرگبارترین سال مهاجران در دریای مدیترانه خواهد بود

. حق نشر عکس Getty Images/AFP

کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل می‌گوید که در طول سال جاری میلادی تا کنون بیش از سه هزار نفر از مهاجرانی که تلاش می‌کردند با عبور از دریای مدیترانه خود را به اروپا برسانند، در این دریا غرق شده‌اند و به این ترتیب امسال مرگبارترین سال برای این دسته از مهاجران خواهد بود.

ویلیام اسپیندلر، سخنگوی این نهاد وابسته به سازمان ملل گفته است که "از آغاز امسال این مسیر (دریای مدیترانه) حدود ۳۷۴۰ قربانی داشته است و هنوز دو ماه تا پایان سال باقی مانده است".

این آمار در حالی ارائه شده که تعداد کسانی که قصد رسیدن به اروپا از طریق دریای مدیترانه را دارند در مقایسه با سال پیش کاهش یافته ولی در عین حال خطر مرگ در این مسیر افزایش چشمگیری داشته است.

به گفته سازمان ملل، علت افزایش شمار کشته شدگان در آبهای مدیترانه، انتخاب مسیرهای پرخطرتر، شرایط بد جوی در زمان سفر و تغییر استراتژی قاچاقچیان انسان برای رساندن مهاجران به اروپا بوده است.

در طول سال جاری میلادی تا کنون حدود ۳۲۰ هزار مهاجر از دریای مدیترانه عبور کرده‌اند و خود را به اروپا رسانده‌اند که سفر دریایی بیشتر آنها از مبداء لیبی صورت گرفته است، جایی که شبکه‌های بزرگ قاچاق انسان در آنجا فعالیت دارند.

بسیاری از این مهاجران از جنگ و فقر در کشورهایی مانند سوریه، اریتره، نیجریه و سومالی فرار می‌کنند.

حدود یکسال و نیم پیش وزرای امور خارجه و دفاع کشورهای عضو اتحادیه اروپا طرح عملیات نظامی مقابله با قاچاقچیان انسان در دریای مدیترانه را تصویب کردند که این طرح با مخالفت لیبی با طرح ورود به آبهای لیبی روبرو شد.

بیشتر بخوانید: داستان چهار سفر: مسیر پناهجویان به اروپا از کجا می‌گذرد؟