سازمان ملل: گزارش جنایت‌های داعش در موصل را دریافت کرده‌ایم

iraq حق نشر عکس Reuters

سازمان ملل می‌گوید گزارش‌های تازه‌ای از جنایت‌های گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در شهر موصل و مناطق اطراف آن دریافت کرده است.

روپرت کالویل سخنگوی کمیساریا عالی حقوق بشر سازمان ملل امروز در کنفرانسی خبری در شهر ژنو سوییس گفت گزارش قساوت‌های داعش علیه زنان و کودکان و همچنین مردان همچنان به دست سازمان ملل می‌رسد.

اما او تاکید کرد که "تایید فوری تمام گزارش‌هایی که به دست سازمان ملل می‌رسد بسیار دشوار است بنابراین این موارد را باید به عنوان گزارش‌های اولیه تلقی کرد نه گزارش‌های قطعی."

"ما بشدت نگرانیم که اینها آخرین گزارش‌هایی نباشد که ما از ددمنشی داعش دریافت می‌کنیم. ما همچنین درخواست خود را از نیروهای دولتی و متحدانش تکرار می‌کنیم که تمام سعی خود را بکنند نیروهایشان از اقدات تلافی جویانه علیه غیرنظامیانی که از مناطق تحت کنترل داعش فرار می کنند خودداری کنند و با تمام کسانی که احتمال می‌رود افراد داعش باشند مطابق قوانین بین‌المللی رفتار کنند."

حق نشر عکس Reuters

در یکی از گزارش‌هایی که به دست سازمان ملل رسیده به کشته شدن سه زن و سه کودک با شلیک مستقیم اشاره شده چون آنها وقتی مجبور شده بودند پیاده از روستایی به روستایی دیگر بروند از گروه عقب مانده بودند.

همچنین گزارش شده پانزده غیر نظامی برای ایجاد جو رعب و وحشت کشته و اجساد آنها به رودخانه انداخته شده است.

در گزارشی دیگر آمده که چهارشنبه پیش نیروهای داعش شش مرد را با طناب به خودرویی بسته‌اند و روی زمین کشیده‌اند چون آنها از بستگان سران قبایلی بوده‌اند که با نیروهای داعش در حال جنگ هستند. همچنین گزارش شده که این افراد با چماق و قنداق اسلحه نیز هدف حمله قرار گرفته بودند.

نیروهای نظامی عراق هم گزارش کرده‌اند که اجساد هفتاد نفر را در روستایی در ٣٥ کیلومتری موصل پیدا کرده‌اند.

حق نشر عکس AFP

سازمان ملل می‌گوید این گزارش‌ها این ظن را تقویت می‌کند که داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی استفاده می‌کند.

از هشت روز پیش حدود سی هزار نیروی امنیتی و نظامی عراق، پیشمرگ‌های کرد، قبایل سنی و شبه‌نظامیان شیعه با پشتیبانی هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا عملیات آزادسازی موصل را آغاز کرده‌اند.

این عملیات ممکن است هفته‌ها و حتی ماه‌ها طول بکشد؛ بر حسب اینکه سه تا پنج هزار نیروی داعش که در شهر مستقر هستند تا چه اندازه بتوانند در برابر این حملات مقاومت کنند.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا امروز در ملاقات با وزرای دفاع کشورهای ائتلاف در پاریس گفت عملیات آزادسازی موصل طبق برنامه پیش می‌رود.

بجز داعش نیروهای عراقی و شبه‌نظامیان شیعه هم متهم شده‌اند که در عملیات قبلی علیه داعش مرتکب نقض شدید حقوق بشر شده اند.

حق نشر عکس AFP

هفته پیش عفو بین‌الملل این نیروها را متهم کرد که عرب‌های سنی را که از مراکز تحت کنترل داعش فرار کرده بودند، خودسرانه بازداشت کرده و غیر قانونی به قتل رسانده و برخی نیز ناپدید شده‌اند.

سخنگوی ارتش روسیه هم امروز ائتلاف به رهبری آمریکا را متهم کرد که در حملات هوایی آنها در سه روز گذشته به موصل و اطراف آن شصت غیر نظامی کشته شده و دویست نفر زخمی شده‌اند.

به گفته سرلشگر سرگی رودسکوی جمعه پیش نیز یک مدرسه دخترانه در جنوب موصل هدف حمله هوایی قرار گرفته است.