مقام آمریکایی: سیاست ترغیب کره شمالی به کنار گذاشتن سلاح هسته‌ای، تحقق نیافتنی است

حق نشر عکس AP
Image caption مذاکره بر سر برنامه هسته‌ای کره سال‌هاست که در جریان است

جیمز کلپر، مدیر تشکیلات اطلاعات ملی آمریکا گفته است سیاست این کشور برای ترغیب کره‌شمالی به کنار گذاشتن برنامه تولید سلاح‌های هسته‌ای، احتمالا هدفی تحقق نیافتنی است.

بیشتر بخوانید: هشت اشتباه مرسوم درباره کره شمالی

آقای کلپر در سخنانی در شورای روابط خارجی آمریکا در نیویورک گفت دولت کره شمالی "دولتی پارانوئید است که احساس می‌کند تحت محاصره است و سلاح‌ هسته‌ای را "تنها راه بقا" می‌داند."

آقای کلپر خاطرنشان کرد که آمریکا می‌تواند در ازای سرپوش گذاشتن کره شمالی بر توانایی‌های هسته‌ای خود، مشوق‌های اقتصادی به این کشور پیشنهاد دهد.

اقتصاد کره شمالی با مشکلات عمده‌ای مواجه است و در سال‌های اخیر، وضع تحریم‌های بین المللی در واکنش به برنامه‌های اتمی این کشور باعث وخامت اوضاع اقتصادی شده است.

جیمز کلپر از مشاوران مهم باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در زمینه مسایل امنیتی از جمله تهدیدهای سایبری است و در سال ۲۰۱۴ از کره شمالی دیدار کرد.

وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به سخنان آقای کلپر گفته است که سیاست این کشور در قبال شبه جزیره کره تغییر نکرده و هدف این وزارتخانه این است که شبه جزیره کره، عاری از سلاح‌های هسته‌ای باشد.

کره شمالی اخیرا چندین آزمایش هسته‌ای انجام داده است. در ماه سپتامبر این کشور پنجمین و بزرگ‌ترین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد که با محکومیت جامعه جهانی رو‌به‌رو شد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط