اردوغان از برنامه ترکیه برای عملیات رقه خبر داد

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه حق نشر عکس AFP
Image caption رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، می‌گوید نیازی به مشارکت نیروهای کرد در عملیات رقه نیست

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در توضیح اهداف نظامی این کشور در سوریه گفته است که ترکیه قصد دارد با کمک آمریکا گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را در شهر رقه، پایگاه اصلی این گروه هدف قرار دهد.

آقای اردوغان امروز پنج‌شنبه ۲۷ اکتبر (شش آبان) گفت "ما به سوی الباب پیشروی می‌کنیم چون الباب مرکزی مهمی برای آنها (داعش) است. آنها از الباب خارج می‌شوند. به این ترتیب نبرد ما ادامه خواهد یافت. بعد از آن ما به سوی منبج و رقه حرکت خواهیم کرد".

رئیس جمهور ترکیه پیش از این هم اعلام کرده بود که با همکاری آمریکا آماده بیرون راندن داعش از شهر رقه در شمال سوریه است.

او در سخنرانی امروز خود تاکید کرد که ترکیه در عملیات نظامی خود در سوریه نیازی به کمک نیروهای کرد نخواهد داشت.

آقای اردوغان گفت: "ما برای عملیات رقه نیازی به سازمان‌های تروریستی مانند حزب اتحاد دموکراتیک ( PYD) و یگان‌های مدافع خلق ( YPG) نداریم... ما (در تماس با آمریکایی‌ها) پیشنهاد کردیم که با هم داعش را از رقه بیرون کنیم".

فیکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه هم امروز پیشنهاد کرد که در عملیات رقه به جای یگان‌های مدافع خلق از نیروهای تحت حمایت ترکیه در شمال سوریه استفاده شود.

بیشتر بخوانید: شورشیان مورد حمایت ترکیه دابق را از داعش 'پس گرفتند'

"یگان‌های مدافع خلق"، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک، در شمال سوریه در حال نبرد با نیروهای داعش هستند اما ترکیه این گروه‌ها را هم‌چون پ‌ک‌ک (حزب کارگران کردستان) "تروریستی" می‌داند و می‌گوید حاضر به همکاری با آنها نیست.

بیشتر بخوانید: نیروی هوایی ترکیه نیروهای کرد را در نزدیکی حلب بمباران کرد

این در حالی است که آمریکا شبه‌نظامیان کرد را نیرویی موثر در جنگ با داعش در شمال سوریه می‌داند و مقام‌های آمریکایی پیش از این گفته‌اند که یگان‌های مدافع خلق" بخشی از عملیات بیرون راندن داعش از رقه خواهند بود.

به نظر می‌آید حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه و اصرار این کشور برای نقش داشتن در عملیات رقه، مانند عملیات پس گرفتن موصل با پیچیدگی‌هایی همراه شده است.

در عراق دولت این کشور نسبت به حضور نیروهای ترکیه در مناطق شمالی به شدت ابراز نارضایتی کرده و با وجود اصرار ترکیه برای شرکت در عملیات موصل تاکید می‌کند که این عملیات نبرد عراقی‌ها است و نیازی به حضور ترکیه در آن نیست.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط