عنوان تازه امامعلی رحمان: 'اساس‌گذار تاجیکستانِ مستقل'

عنوان تازه امامعلی رحمان: "اساس‌گذار تاجیکستانِ مستقل" حق نشر عکس president.tj

پارلمان تاجیکستان با تصویب قانونی تازه به امامعلی رحمان، رئیس جمهوری این کشور، عنوان "اساس‌گذار تاجیکستان مستقل" داده است. آقای رحمان در اواسط آذرماه سال گذشته "پیشوای ملت" اعلام شده بود.

طرح این قانون با نام "اساس‌گذار صلح و وحدت - پیشوای ملت" روز چهارشنبه ۵ آبان با اتفاق آرای اعضای مجلس نمایندگان پارلمان تاجیکستان، به تصویب رسید.

در طرح قانون جدید بر اختیارات رئیس جمهوری یا "پیشوای ملت" تاجیکستان، افزوده شده است.

در همین خصوص امامعلی نثرالدین‌زاده، از اعضای پارلمان، گفت: "از جمله، منبعد در جلسه‌ها برای پرزیدنت جمهوری تاجیکستان امامعلی رحمان، جای مخصوص افتخاری جدا کرده شده (اختصاص می‌یابد) ، و با تجهیزات تامین می‌گردد."

به گفته او، همچنین در چارچوب قانون جدید که شامل یک پیشگفتار و ۱۹ ماده است، و از سوی چهار عضو پارلمان تهیه شده، یک صندوق ویژه رئیس جمهوری و نشان و جایزه دولتی "پیشوای ملت" تاسیس داده خواهد شد.

مقامات تاجیک معتقدند که تصویب این قانون و دادن امتیاز به رئیس جمهوری در "فرهنگ حقوقی جامعه، بالا‌بردن روحیه پاتریوتیسم (میهن‌پرستی) ، صداقت به مردم و دولت محوری" نقش مؤثری خواهد داشت.

طبق قانونی که در آذرماه سال گذشته تصویب شده و مفاد عمده آن در قانون جدید هم ثبت شده است، امامعلی رحمان به عنوان پیشوای ملت از مصونیت و امتیازات مالی و اداری زیادی برخوردار خواهد شد.

حق نشر عکس president.tj
Image caption در طرح قانون جدید بر امتیازات رئیس جمهوری یا "پیشوای ملت" تاجیکستان افزوده شده است

اصلاح قانون اساسی تاجیکستان توسط یک همه‌پرسی که ۲ خرداد سال جاری برگزار شد، این امکان را فراهم کرده است که آقای رحمان پس از پایان دوره ریاست کنونی‌اش در سال ۲۰۲۰ برای پنجمین بار و نیز در دوره‌های بعدی خود را برای این سمت نامزد کند. پسر بزرگ او نیز از امکان نامزد شدن برای دور آینده ریاست جمهوری برخوردار شده است.

مخالفان آقای رحمان از تصویب قوانین و مقررات تازه و دادن امتیازات ویژه به رئیس جمهوری انتقاد کرده و می‌گویند که این اقدامات گامهایی به سوی ایجاد یک دیکتاتوری و قبضه قدرت در تاجیکستان است.

طی یک سال اخیر گروههای مدافع حقوق بشر همواره آقای رحمان را به سرکوب و زندانی کردن مخالفان و معاندانش و محدود سازی آزادیهای مدنی و سیاسی شهروندان و نظارت بر فعالیت جامعه مدنی متهم کرده‌اند.

مطالب مرتبط