تصمیم مهم سازمان ملل برای توافق‌نامه جدید منع سلاح‌های هسته‌ای

nuclear حق نشر عکس ICAN

کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی سازمان ملل رای به آغاز مذاکرات برای توافق‌نامه جدید منع سلاح‌های هسته‌ای در سال ٢٠١٧ داد.

اتریش، جمهوری ایرلند، مکزیک، نیجریه و آفریقای جنوبی پیش‌نویس قطعنامه‌ "پیشبرد خلع سلاح هسته‌ای همه‌جانبه" را به این کمیته ارائه کرده بودند و با وجود مخالفت شدید قدرت‌های هسته‌ای، این پیش‌نویس با ١٢٣ رای موافق در مقابل ٣٨ رای منفی و ١٦ رای ممتنع به تصویب رسید.

این قطعنامه که نگرانی عمیق خود را از "عواقب فاجعه‌بار استفاده از سلاح‌های هسته‌ای" اعلام کرده الزام‌آور نیست.

قطعنامه خواستار آغاز مذاکرات از ماه مارس سال آینده میلادی شده است و حدود یک ماه دیگر در مجمع عمومی سازمان ملل برای رای‌گیری مطرح خواهد شد.

از پنج عضو دائمی شورای امنیت، آمریکا، بریتانیا، روسیه و فرانسه به این پیش‌نویس رای مخالف دادند و چین رای ممتنع داد. اسرائیل هم به این قطعنامه رای منفی داد اما هند و پاکستان رای ممتنع دادند.

مخالفان این قطعنامه استدلال می‌کردند که مذاکرات برای خلع سلاح هسته‌ای باید در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (NPT) انجام شود.

حق نشر عکس ICAN
Image caption قرمز: کشورهای دارای سلاح هسته‌ای (آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین، اسرائیل، هند، پاکستان، کره‌شمالی)، قهوه‌ای: کشورهایی که سلاح هسته‌ای در آنها مستقر است (بلژیک، آلمان، ایتالیا، هلند، ترکیه)، زرد: کشورهایی که در ائتلاف هسته‌ای هستند

بئاتریس فین، مدیر اجرایی جنبش بین‌المللی برچیدن سلاح‌های هسته‌ای، این رای را "لحظه‌ای تاریخی" در چند دهه تلاش برای دنیایی عاری از سلاح هسته‌ای خواند:

"این توافق، یک شبه سلاح‌های هسته‌ای را محو نخواهد کرد اما می‌تواند یک استاندارد حقوقی بین‌المللی را برای بدنام کردن سلاح هسته‌ای تثبیت و کشورها را وادار کند برای خلع سلاح اقدام عاجل به عمل آورند."

این کمیته همچنین بدون رای‌گیری پیش نویس قطعنامه "تثبیت منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه" را تصویب کرد و مجمع عمومی سازمان ملل از کشورهای منطقه خواهد خواست در این کار مشارکت کنند.

حسین دهقانی سفیر ایران در سازمان ملل یکی از کسانی بود که در جلسه این کمیته صحبت کرد و گفت ایران اولین کشوری بود که ٤٢ سال پیش خواستار خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای شد اما اسرائیل تنها مانع بر سر تخقق این امر بوده است.

او همچنین از اینکه اسرائیل پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای را امضا نکرده انتقاد کرد و سیاست‌های آمریکا در این زمینه را "دورویی" خواند.

آقای دهقانی گفت سیاست‌های آمریکا اسرائیل را تشویق به حفظ وضع موجود و تهدید کشورهای منطقه می کند. او تاکید کرد ایران از خاورمیانه بدون سلاح هسته‌ای حمایت می کند.

کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی سازمان ملل در کل ٢٢ پیش‌نویش قطعنامه را تصویب کرد و در آنها از تمام کشورها خواست از ساخت، گسترش، آزمایش، ذخیره‌‌کردن، انتقال، تهدید و استفاده از سلاح‌های هسنه‌ای خودداری کرده و برای محو این سلاح‌ها بکوشند.