سازمان بهداشت جهانی: ۱۴۰۰ مورد مشکوک به وبا در یمن وجود دارد

جنگ یمن حق نشر عکس Getty Images
Image caption جنگ باعث شده دسترسی ساکنان بسیاری از مناطق یمن به آب آشامیدنی قطع شود

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که با گذشت سه هفته از آغاز شیوع وبا در مناطقی از یمن، تعداد موارد مشکوک به این بیماری به بیش از ۱۴۰۰ مورد رسیده است.

حدود سه هفته پیش وزارت بهداشت یمن شیوع وبا در صنعا، پایتخت را اعلام کرد و چند روز بعد سازمان بهداشت جهانی وابسته به سازمان ملل گفت که ۲۴ مورد مشکوک به این بیماری مشاهده شده است.

یکی از مسئولان این سازمان در یمن یک روز بعد از اعلام آمار اولیه گفت که بیماری فراگیر نشده است. اما امروز جمعه ۲۸ اکتبر سخنگوی سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که تا روز پنج‌شنبه ۱۴۱۰ مورد مشکوک به وبا در ده استان از ۲۳ استان یمن مشاهده شده است.

+بیشتر بخوانید: سازمان ملل از شیوع وبا در یمن خبر داد

به گفته این سازمان موارد مشکوک عمدتا در تعز، عدن، حدیده و صنعا دیده شده و تا کنون آزمایش‌ها ابتلای ۴۷ مورد مشکوک به وبا را تایید کرده است.

در طی ۱۸ ماه گذشته که عربستان حملات خود را علیه شبه‌نظامیان حوثی در یمن آغاز کرده، هزاران نفر در این کشور کشته و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند.

سازمان ملل بارها درباره وضعیت غیرنظامی‌ها در یمن هشدار داده اما تا کنون راه حلی سیاسی برای این جنگ پیدا نشده است.

اکنون بیم آن می‌رود که شیوع بیماری‌هایی مانند وبا به دلیل وضعیت بهداشت و نبود آب آشامیدنی، ابعاد تازه‌ای به بحران انسانی یمن بدهد.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد، یونیسف، می‌گوید هفت میلیون و چهارصدهزار کودک یمنی نیاز به کمک پزشکی دارند و ۳۷۰ هزار کودک هم با خطر سوء تغذیه حاد روبرو هستند.

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که از شش مرگ ثبت شده به دلیل وبا و ۳۶ مرگی که در اثر اسهال شدید رخ داده، نیمی از قربانیان کودک هستند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط