اف‌بی‌آی درباره ای‌میل‌های کلینتون دوباره تحقیق می‌کند

آمریکا حق نشر عکس Getty Images
Image caption پلیس فدرال آمریکا تحقیقات تازه‌ای را درباره استفاده هیلاری کلینتون از سرور شخصی‌اش در دوران وزارت خارجه آغاز خواهد کرد

اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا تحقیقات تازه‌ای را درباره استفاده هیلاری کلینتون از سرور شخصی‌اش در دوران وزارت خارجه آغاز خواهد کرد.

جیمز کومی، رئیس پلیس فدرال آمریکا روز جمعه در نامه‌ای به چندین نفر از روسای کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا نوشته است که اف‌بی‌آی در ارتباط با یک پرونده غیرمرتبط با این موضوع، از وجود این ای‌میل‌ها مطلع شده است.

آقای کومی گفته است که اف‌بی‌آی باید برای تحقیق درباره این ای‌میل‌ها گام‌های مناسبی بردارد تا روشن شود آیا حاوی اطلاعات محرمانه‌ای بوده اند یا خیر و درغیر این صورت اهمیت آنها را ارزیابی کند.

رئیس پلیس فدرال آمریکا نوشته است که اف‌بی‌آی هنوز نمی‌داند محتوای ای‌میل‌های به دست آمده اهمیت دارند یا خیر و زمان مشخصی را هم برای انجام این تحقیقات در نظر نگرفته است.

این خبر کمتر از دو هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا منتشر شده است.

خانم کلینتون که روز جمعه برای تبلیغات انتخاباتی خود در ایالت آیوا سخنرانی می‌کرد ساعتی بعد از انتشار این خبر گفت با توجه به این که تنها یازده روز به روز انتخابات باقی مانده و در برخی نقاط هم رای‌گیری زودتر از موعد آغاز شده، اف.بی.آی باید هر چه زودتر نتایج این تحقیق جدید را منتشر کنند تا رای دهندگان از جزئیات آن باخبر شوند.

او گفت اگر چه تصور نمی‌کند این تحقیق و تفحص جدید نتایج متفاوتی از آنچه در ماه ژوئیه منتشر شد، به همراه داشته باشد اما تسریع در تکمیل آن و اعلام سریع نتایج آن به روشنگری رای دهندگان کمک خواهد کرد.

دونالد ترامپ رقیب جمهوری‌خواه خانم کلینتون که در ادامه کارزار انتخاباتی‌اش در نیوهمپشایر به سر می‌برد اما در واکنش به این خبر گفته است که سطح فساد هیلاری کلینتون به حدی است که هرگز پیش از این شاهدش نبوده‌ایم و نباید اجازه بدهیم که او با برنامه‌های خلاف خود به کاخ سفید راه پیدا کند.

آقای ترامپ با استقبال از تحقیقات تازه اف‌بی‌آی گفته امیدوار است این نهاد و وزارت دادگستری آمریکا با شجاعت اشتباه‌ سهمگین قبلی‌شان را تصحیح کنند.

پل رایان سخنگوی جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا نیز در بیانیه‌ای گفته است که خانم کلینتون در حفظ برخی از اسرار مهم آمریکا قابل اعتماد نیست و او را به بی‌توجهی در مدیریت و حفظ اطلاعات محرمانه کشور متهم کرده است.