دست کم هفده غیرنظامی در حملات هوایی ائتلاف عربستان به یمن کشته شدند

شهر تعز حق نشر عکس Getty Images
Image caption شهر تعز یکی از جبهه‌های اصلی نبرد میان حوثی‌ها و نیروهای وفادار به رئیس جمهور در تبعیدی یمن است

گزارش‌ها از یمن حاکی است که دست کم ۱۷ غیرنظامی در حملات هوایی جنگنده‌های ائتلاف به رهبری عربستان به شهر تعز کشته شده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، بیشتر قربانیان این حملات که چند منزل مسکونی در آن هدف قرار گرفته، زن و کودک هستند. همچنین گفته می‌شود که ۱۱ نفر از کشته‌شدگان از اعضای یک خانواده بوده‌اند.

شهر تعز در شمال یمن یکی از جبهه‌های اصلی نبرد میان شورشیان حوثی و متحدانشان با نیروهای وفادار به عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور در تبعید یمن است.

نیروهای ائتلاف هنوز به گزارش‌های منتشرشده درباره حمله به تعز و کشته شدن غیرنظامیان واکنشی نشان نداده‌اند.

ائتلاف به رهبری عربستان که از هجده ماه پیش و برای مقابله با پیشروی حوثی‌ها در یمن حملات خود را در این کشور آغاز کرد، بارها به دلیل کشتن غیرنظامیان مورد انتقاد قرار گرفته است. این انتقادها در هفته‌ها و ماه‌های اخیر شدت بیشتری گرفته است.

+بیشتر بخوانید: ائتلاف به رهبری سعودی 'مسئول اکثر تلفات غیرنظامیان یمن' است

رد طرح صلح سازمان ملل

سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری درباره کشتار غیرنظامیان در یمن و وضعیت بحرانی در این کشور هشدار می‌دهند، اما هنوز هیچ گونه راه حل سیاسی برای این بحران پیدا نشده است.

امروز عبدربه منصور هادی، تازه‌ترین طرح صلح پیشنهادی سازمان ملل را رد کرده و آن را "پاداشی" به شورشیان توصیف کرده است.

در این طرح پیشنهادی سهمی برای حوثی‌ها در دولت آینده در نظر گرفته شده بود و همچنین پیشنهاد شده بود که در ازای کاهش اختیارات ریاست جمهوری این گروه شیعه از بعضی شهرهای مهمی که در اختیار دارد عقب‌نشینی کند.

جنگ در یمن از زمان دخالت عربستان و متحدانش هزاران کشته و زخمی به جا گذاشته و حدود سه میلیون نفر را آواره کرده است.

مطالب مرتبط