رئیس اف‌بی‌آی از اعلام شروع تحقیقات درباره ایمیل‌های جدید کلینتون دفاع کرد

هیلاری کلینتون حق نشر عکس AP

جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا، از تصمیم خود برای اعلام شروع تحقیقات درباره ایمیل‌های جدید هیلاری کلینتون، نامزد حزب دمکرات آمریکا دفاع کرده است.

کمتر از دو هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اف‌بی‌آی اعلام کرده که اگر ایمیل‌های جدید کشف شده از خانم کلینتون طبقه‌بندی محرمانه داشته باشد، پلیس در این‌باره تحقیق خواهد کرد.

آقای کومی اذعان کرد که چنین تحقیقاتی معمولا مخفی نگه داشته می‌شود، اما به گفته او محرمانه نگه داشتن در این مقطع ممکن است برای مردم آمریکا گمراه‌کننده باشد.

این در حالی است که واشنگتن پست به نقل از منابعی در وزارت دادگستری آمریکا نوشته است که مقامات این وزارتخانه به پلیس فدرال هشدار داده بودند که علنی کردن این موضوع با رویه اف‌بی‌ای سازگار نیست که "در مورد پرونده هایی که در مرحله تحقیق هستند اظهارنظر نمی کند و قدمی بر نمی دارد که تلاش برای اثر گذاشتن بر انتخابات تعبیر شود".

مشخص نیست آیا ایمیل‌های جدید کشف شده به ماجرای بحث‌انگیز استفاده او از ایمیل شخصی برای دریافت اطلاعات محرمانه دولتی ارتباط دارد یا نه.

هیلاری کلینتون از اف‌بی‌آی خواسته که جزئیات کامل تحقیقات درباره ای‌میل‌های جدید را منتشر کند.

خانم کلینتون ابراز اطمینان کرده که تحقیق جدید اف‌بی‌آی از این ای‌میل‌ها، یافته‌های پیشین این سازمان را که گفته بود خانم کلینتون کاری خلاف قانون نکرده، نقض نخواهد کرد.

خانم کلینتون خواهان آن شده بود که جیمز رئیس آف‌بی‌آی در باره نامه خود به کنگره آمریکا توضیح بیشتری دهد.

آقای کومی، یازده روز قبل از انتخابات، در نامه‌ای از کشف ای‌میل‌های جدیدی خبر داده و گفته است که در ارتباط با یک پرونده غیرمرتبط، از وجود این ای‌میل‌ها باخبر شده است.

رئیس اف‌بی‌آی گفته است که هنوز نمی‌داند محتوای ای‌میل‌های به دست آمده اهمیت دارند یا نه.

در ماه ژوئیه امسال، پلیس فدرال آمریکا گفت که هیلاری کلینتون به خاطر استفاده از سرور شخصی ایمیل در دوران تصدی‌اش در وزارت امور خارجه تحت پیگیری قضایی قرار نخواهد گرفت.

در آن زمان آقای ترامپ گفت که عدم پیگرد قضایی خانم کلینتون برای به خطر انداختن امنیت ملی، نشان می‌دهد که سیستم "ایراد" دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیمز کومی رییس اف‌بی‌آی

منشا ای‌میل‌های جدید

ای‌میل‌های جدید در جریان تحقیقات از آنتونی وینر، همسر هما عابدین، دستیار ارشد هیلاری کلینتون مشاهده شده‌اند.

آنتونی وینر عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا بود که به دلیل ارسال تصاویر برهنه خود برای یک دختر ۱۵ ساله در کارولینای شمالی، از مقام خود کناره‌گیری کرد.

در جریان تحقیقات از این موضوع، دستگاه‌های الکترونیکی خانم عابدین و آقای وینر توسط پلیس توقیف شد.

هیلاری کلینتون گفته است: "مردم آمریکا باید فورا از حقیقت کامل با خبر شوند و ضروری است که اف‌بی‌آی این مسئله را، هر چه که هست، بدون تاخیر توضیح دهد."

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه آمریکا از تحولات جدید استقبال کرده و به هوادارانش گفته است که خانم کلینتون نباید اجازه داشته باشد "نقشه بزهکارانه" خود را به کاخ سفید ببرد.

آقای ترامپ تا کنون در نظرسنجی‌ها از خانم کلینتون عقب است و امیدوار است که تحولات جدید به کمک او بشتابند.

آقای ترامپ که خود نیز درگیر افشاگری‌هایی مربوط به نحوه رفتار با زنان بوده، تحقیقات اف‌بی‌آی را "بزرگ‌ترین رسوایی سیاسی از زمان واترگیت" خوانده است.

ماجرای واترگیت باعث استعفای ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا شد.

مطالب مرتبط