جنجال بر سر میزان نفوذ یک مشاور بر رئیس جمهور کره جنوبی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption خانم پارک پس از انتشار گزارشی در مورد تصحیح متن بعضی از سخنرانی‌هایش توسط خانم چوی، از مردم عذرخواهی کرد

پارک گون-هه، رئیس جمهور کره جنوبی در پی جنجال بر سر نفوذ یکی از مشاورانش، تغییراتی در ترکیب مشاوران ارشد خود ایجاد کرده است.

گفته می شود که بعضی از مشاوران برکنار شده به زنی از دوستان رئیس جمهور به نام چوی سون-سیل نزدیک بوده‌اند که به سوء استفاده از نفوذش بر رئیس جمهور متهم است.

خانم چوی که پس از آغاز جنجال به اروپا رفته بود، به کره جنوبی باز گشته تا به اتهامات علیه خود پاسخ دهد.

گفته می شود که رئیس جمهور از دوست قدیمی خود خانم چوی که یک شهروند عادی است و تجربه کار دولتی نداشته، در امور مملکتی مشورت می گرفته است.

خانم چوی متهم شده که از نفوذ خود بر رئیس جمهور سوءاستفاده کرده و برای بعضی از نزدیکان خود شغل های دولتی، از جمله در دفتر رئیس جمهور دست و پا کرده است. او همچنین متهم است که از نفوذ بر رئیس جمهور و رابطه نزدیک با او برای کسب درآمد سوءاستفاده کرده.

خانم چوی اتهام کسب درآمد را تکذیب کرده اما در عین حال از "اشتباهات" خود عذرخواهی کرده است.

تغییر در ترکیب مشاوران رئیس جمهور یک روز پس از آن اعلام می شود که هزاران معترض در روز شنبه در خیابان های سئول تظاهرات کردند و خواهان استعفای رئیس جمهور شدند. پلیس تعداد معترضان را ۸ هزار نفر اعلام کرد، اما سازمان دهندگان تظاهرات گفتند که شمار حاضران حدود ۲۰ هزار نفر بوده است.

مأموران دادستانی دیروز به خانه تعدادی از مشاوران رئیس جمهور یورش بردند و کامپیوترها و پرونده های موجود در خانه ها را توقیف کردند.

خانم چوی دختر رهبر یک فرقه مذهبی است که تا زمان مرگش در سال ۱۹۹۴ راهنمای روحانی خانم پارک بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان می‌گویند که رئیس جمهور در واقع عروسک خیمه‌شب‌بازی خانم چوی بوده است!

مطالب مرتبط