دولت ترکیه ده ‌هزار نفر دیگر را از کار اخراج کرد

دفتر یک تلویزیون کردی حق نشر عکس AFP
Image caption دفتر یک تلویزیون کردی که پخش برنامه‌های آن حدود یک ماه پیش بعد از یورش نیروهای امنیتی متوقف شد

دولت ترکیه در تازه‌ترین اقدام خود در واکنش به کودتای نافرجام در این کشور، بیش از ده‌هزار نفر از کارمندان و کارکنان دولتی را به ظن ارتباط با جنبش فتح‌الله گولن اخراج کرده است.

این افراد که معلمان و استادان دانشگاه، پزشکان و پرستاران هم در میان آنها هستند، شنبه شب ۲۹ اکتبر (۸ آبان) بر اساس فرمانی اضطراری از کار خود برکنار شدند.

ترکیه فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی مخالف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، و جنبش هوادار او را به دست داشتن در کودتای ۱۵ ژوئیه متهم می‌کند و از آن زمان تا کنون ده‌ها هزار نفر را به اتهام ارتباط با جنبش گولن و کودتا دستگیر یا از کار برکنار کرده است. آقای گولن اتهام دست داشتن در کودتا را رد کرده است.

+بیشتر بخوانید: تعلیق بیش از ۱۳ هزار افسر پلیس در ترکیه

به گفته خشایار جنیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در ترکیه، بر اساس مقررات وضعیت اضطرارى، ١٢۶٧ استاد دانشگاه در ترکیه اخراج شده‌اند و شمار استادان اخراجی از زمان کودتای نافرجام به بیشتر از ۶٣٠٠ نفر رسیده است.

هم‌زمان دستور تعطیلی ۱۵ رسانه هم در ترکیه صادر شده که بعضی از آنها رسانه‌های هوادار کردها محسوب می‌شدند.

همچنین اعلام شده است که با حکم جدید روساى دانشگاه ها در ترکیه از این به بعد انتخاب نخواهند شد بلکه از سوی رئیس جمهور منصوب می‌شوند.

با گذشت سه و ماه نیم از کودتای نافرجام ترکیه، هنوز در این کشور وضعیت فوق‌العاده برقرار است.

کشورهای غربی و نهادهای فعال حقوق بشر از سرکوب مخالفان بعد از کودتا و شدت عمل ترکیه در برخورد با مظنونان و متهمان انتقاد کرده‌اند.

اما آقای اردوغان دیروز هم بار دیگر اعلام کرد که مهم نیست غرب درباره ترکیه چه می‌گوید، بلکه حاکمیت ترکیه در اختیار ملت این کشور است.

او همچنین گفت که دولت این کشور به زودی طرحی برای ازسرگیری مجازات اعدام به پارلمان ارائه خواهد داد.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط