مقامات در ترکیه سردبیر جمهوریت را بازداشت کردند

دفتر جمهوریت حق نشر عکس AFP

از ترکیه گزارش می‌رسد که پلیس این کشور مراد سبنجو، سردبیر روزنامه جمهوریت را دستگیر کرده است.

قبل از آقای سبنجو نیز تعدادی دیگر از اعضای ارشد این روزنامه مخالف، مورد بازجویی پلیس قرار گرفته بودند.

در ماه مه سال جاری، دادگاهی در ترکیه سردبیر سابق این روزنامه و یک روزنامه‌نگار دیگر را به دلیل نشر اطلاعات دولتی به چند سال زندان محکوم کرد.

جان دوندار، سردبیر سابق این روزنامه و اردم گل، دیگر روزنامه‌نگار سرشناس این کشور، به جرم افشای اسرار دولتی به ترتیب به پنج سال و ده ماه و پنج سال زندان محکوم شدند. این دو از اتهام‌های جدی‌تر جاسوسی و تلاش برای کودتا تبرئه شدند.

گزارش آقایان دوندار و گل درباره این بود که کامیون های متعلق به سازمان اطلاعات ترکیه برای رساندن سلاح به گروه‌های اسلام‌گرا در سوریه به کار گرفته شدند، رجب طیب اردوغان روزنامه جمهوریت را برای انتشار این گزارش به "جاسوسی" متهم کرده و گفته بود: "هر کسی این گزارش را نوشته هزینه سنگینی برایش خواهد پرداخت." این دو روزنامه‌نگار با شکایت ریاست جمهوری ترکیه به دادگاه رفتند.

همچنین روز گذشته شنبه ۲۹ اکتبر (۸ آبان) دولت طی یک فرمان اضطراری دستور بسته شدن ۱۵رسانه را در این کشور، که بیشتر آنها از کردها حمایت می کنند، صادر کرد.

همچنین دولت در واکنش بیشتر به کودتای نافرجام ماه ژوییه در این کشور، بیش از ده‌هزار نفر از کارمندان و کارکنان دولتی را به ظن ارتباط با جنبش فتح‌الله گولن اخراج کرد.

این افراد که معلمان و استادان دانشگاه، پزشکان و پرستاران هم در میان آنها هستند، بر اساس همین فرمان اضطراری از کار خود برکنار شده‌اند.

ترکیه فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی مخالف رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور، و جنبش هوادار او را به دست داشتن در کودتای ۱۵ ژوئیه متهم می‌کند و از آن زمان تا کنون ده‌ها هزار نفر را به اتهام ارتباط با جنبش گولن و کودتا دستگیر یا از کار برکنار کرده است. آقای گولن اتهام دست داشتن در کودتا را رد کرده است.

در چارچوب همین تحولات اعلام شده است که بازداشت دو شهردار شهر دیاربکر در جنوب شرقی کشور که منطقه ای عمدتا کرد نشین است، تمدید شده است.

این دو متهم به وابستگی به یک گروه تروریستی هستند.

موضوعات مرتبط