ترامپ: اف‌بی‌آی 'رگه طلای' ای‌میل‌های کلینتون را پیدا کرده

TRUMP حق نشر عکس Reuters
Image caption دونالد ترامپ از هما عابدین تشکر کرد

دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری‌خواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا می‌گوید به اعتقاد او اف‌بی‌آی "رگه‌طلای" ای‌میل‌های هیلاری کلینتون را پیدا کرده است.

همزمان یک رسانه آمریکایی گزارش می دهد که جیمز کومی مدیر اف بی آی اخیرا با انتشار گزارشی که روسیه را به هک ایمیلی های حزب دمکرات گره می زد مخالفت کرده بود. این درحالی است که آقای کومی با انتشار خبر تحقیقات تازه در مورد ای میل های خانم کلینتون با اتهام جناحی گری روبرو شده است.

آقای ترامپ که در همایشی انتخاباتی در ایالت میشیگان سخنرانی می‌کرد اظهار امیدواری کرد که سی و سه هزار ای‌میل مفقود شده هیلاری کلینتون بازیابی شوند.

اف‌بی‌آی، پلیس فدرال آمریکا تحقیقات تازه‌ای را درباره استفاده هیلاری کلینتون از سرور شخصی‌اش در دوران تصدی وزارت خارجه آغاز کرده است.

جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی جمعه گذشته در نامه‌ای به چندین نفر از روسای کمیته‌های مجلس نمایندگان آمریکا خبر داد که اف‌بی‌آی در تحقیق درباره پرونده‌ای که به این موضوع ربط نداشته، از وجود ای‌میل‌های تازه‌ای مطلع شده است.

آقای کومی گفت بود که اف‌بی‌آی باید روشن کند آیا این ای‌میل‌ها حاوی اطلاعات محرمانه‌ای بوده‌اند یا خیر.

اقدام آقای کومی در کمتر از دو هفته مانده به روز رای‌گیری سبب اعتراضات بسیاری شد، رهبر دمکرات‌ها در سنای آمریکای علنی کردن تحقیقات را نقض قانون خواند و برخی دیگر نیز جیمز کومی را متهم کردند که برای اولین بار بی‌طرفی اف‌بی‌آی در انتخابات را نقض کرده و اقدامی سیاسی انجام داده است.

بر اساس گزارش‌ها اف‌بی‌آی برای بررسی ای‌میل‌های هما عابدین، دستیار ارشد هیلاری کلینتون حکم قانونی گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption هما عابدین و شوهر سابقش آنتونی وینر

گفته می‌شود ای‌‎میل‌های خانم عابدین در لپ‌تاپ شوهر سابقش آنتونی وینر پیدا شده‌اند اما معلوم نیست فرستنده و گیرنده این ٦٥٠ هزار ای‌میل و محتوای آنها چیست.

دونالد ترامپ از علنی شدن تحقیقات اف‌بی‌آی استقبال کرده و امروز در میشیگان گفت: "هما متشکرم، هما متشکرم، کار تو عالی بود هما. آنتونی وینراز تو هم متشکرم."

اما خانم کلینتون در همایش انتخاباتی‌اش در اُهایو گفت از تحقیق اف‌بی‌آی درباره ای‌میل‌های دستیارش استقبال می‌کند چون چیزی برای مخفی کردن ندارد:

"آنها باید ای‌میل‌ها را بررسی کنند و من مطمئنم که به همان نتیجه‌ای می‌رسند که در بررسی‌های ای‌میل‌های من در یک سال گذشته رسیدند، این که مشکلی وجود ندارد."

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید دیروز بدون دفاع یا انتقاد از اف‌بی‌آی گفت آقای کومی با علنی کردن تحقیقات قصد تاثیر گذاری بر انتخابات ریاست جمهوری را نداشته است.

در ماه مارس سال ٢٠١٥ مشخص شد خانم کلینتون به دلیل استفاده از سرور شخصی برای ای‌میل‌های کاری در زمانی که وزیر خارجه آمریکا بود قانون فدرال آمریکا را نقض کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption هیلاری کلینتون و هما عابدین

وکلای خانم کلینتون سی‌هزار ای‌میل کاری را از این سرور شخصی بازیابی کرده و در اختیار اف‌بی‌آی قرار دادند.

اما تیم خانم کلینتون سی و سه هزار ای‌میل دیگر را که گفته شد ای‌میل‌های شخصی بودند پاک کردند.

اف‌بی‌آی پس از تحقیقات به این نتیجه رسید که خانم کلینتون با اینکه در مورد اطلاعات طبقه‌بندی شده "بی‌اندازه بی‌احتیاط" بوده اما مبنایی برای جرم وجود ندارد.

ای‌میل‌های تازه زمانی کشف شدند که اف‌بی‌آی مشغول تحقیق درباره آنتونی وینر شوهر سابق هما عابدین بود که متهم است عکس‌هایی با محتوای جنسی برای دختری زیر سن قانونی فرستاده است.

بعید به نظر می‌رسد اف‌بی‌آی پیش از انتخابات ریاست جمهوری که روز هشتم نوامبر (١٨ آبان) برگزار می‌شود تحقیقاتش را کامل کند.

کومی و نقش روسیه در هک ای میل ها

شبکه سی ان بی سی آمریکا گزارش داده است که جیمز کومی با تصمیم دستگاه های اطلاعاتی آمریکا برای نام بردن از روسیه به عنوان عامل هک ای میل های کمیته ملی حزب دمکرات و همچنین ای میل های جان پودستا مدیر ستاد مبارزات انتخاباتی خانم کلینتون مخالف بود.

بنابه این گزارش آقای کومی با صدور بیانیه ای رسمی در این مورد مخالفت کرد چون گفت نگران تاثیرگذاری آن بر انتخابات است.

سی ان بی سی گزارش می دهد که آقای کومی با بیانیه روز ۷ اکتبر از سوی سازمان امنیت ملی که می گفت "دولت روسیه حملات اخیر به ایمیل های شهروندان و نهادهای آمریکایی را هدایت کرده است" مخالف بود.

اف بی آی در پاسخ به درخواست بی بی سی گفت در مورد گزارش سی ان بی سی اظهار نظر نخواهد کرد.

همزمان یک نظرسنجی تازه توسط ان بی سی نیوز/سروی مانکی که دوشنبه منتشر شد نشان می دهد که هیلاری کلینتون شش درصد - ۴۷ درصد در مقابل ۴۱ درصد - در سطح ملی از رقیب جلوست. این نظرسنجی از ۲۴ تا ۳۰ اکتبر انجام شده است.