چاپ یکی از عمده‌ترین نشریه‌های تاجیکستان متوقف شد

تصویری از نگاه حق نشر عکس Negah weekly

هیات دبیره هفته نامه "نگاه"، نشریه مستقل خبری و تحلیلی چاپ دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که نشر آن را متوقف می‌کند.

دلیل این تصمیم در این بیانیه که روز چهارشنبه ۱۲ آبان منتشر شد "نبود شرایط لازم برای چاپ یک نشریه مستقل" عنوان شده است.

در این بیانیه از جمله آمده است: "راهی که ما طی کردیم راه آسانی نبود، پستی و بلندیهای زیادی داشت. ولی وقتی به گذشته‌ خود نظر می‌‌اندازیم، گاهی افتخار می‌کنیم که 'نگاه ' و دست‌اندرکاران آن این راه باریک را بیهوده نپیمودند."

بیانیه می‌افزاید: "صاحب‌منصبان و نهادهای ویژه بارها کوشش به خرج دادند، تا در سیاست نشریه دخالت کنند. منافع شخصی خویش یا هم‌مسلکانشان را توسط این هفته‌نامه تبلیغ نمایند، یا اشخاص و نهادی را سیه‌نام کنند، ولی ما هرگز به خود اجازه ندادیم، که آنچه خلاف انصاف، عدالت، قانون و منافع ملّی ما باشد، به چاپ برسانیم."

فریدون رهنورد، سردبیر این نشریه، می‌گوید این نشریه در سال ۲۰۱۴ هم به مدت دو و نیم ماه متوقف شده بود و اکنون هم با چنین مشکلی روبروست، اما دلایل مشخص توقف چاپ آن را نگفت.

این هفته‌نامه مستقل ۱۰ سال پیش وارد عرصه مطبوعات تاجیکستان شده بود و یکی از پرخواننده‌ترین نشریه‌های مستقل در این کشور محسوب می‌شد.

این هفته‌نامه به جسارت در نشر مطالب انتقادی علیه برخی از مقامات بلندپایه دولتی شهرت داشت. بویژه این نشریه، در گذشته با چاپ مقالاتی از سیاستهای اقتصادی دولت تاجیکستان که منجر به بحران جدی در سیستم مالی کشور شده، بشدت انتقاد ‌کرده بود.

بسیاری دلیل توقف چاپ نشریه را سیاسی عنوان می‌کنند و می‌گویند ممکن است اشتباه هجایی که اخیر در مورد واژه "پریزیدنت" در یکی از شماره‌های این نشریه رخ داده و ظاهرا این واژه دارای یک غلط املایی بوده است، باعث فشار مقامات در این خصوص که این اشتباه عمدی بوده است نه سهوی، در نهایت منجر به تعطیلی این نشریه شده باشد؛ اگرچه هنوز دلیل مشخص توقف این نشریه اعلام نشده است.

در تاجیکستان اتهامات مربوط به توهین از قانون کیفری به قانون مدنی تغییر و به عبارتی "غیرجنایی" شده است، ولی توهین یا افترا به رئیس جمهوری همچنان براساس قانونی ویژه "جرم" محسوب می‌شود.

منابع رسمی می‌گویند پس از تصویب قانونی که امامعلی رحمان، رئیس جمهور، را "پیشوای ملت، اساس‌گذار صلح و وحدت و پایه‌گذار استقلال تاجیکستان" اعلام کرده، دولت همچنین درصدد تشدید مجازات برای توهین و افترا به شخص رئیس جمهوری است.

گروههای مدافع حقوق خبرنگاران این مقررات را مخل آزادی بیان و نشانه‌ای از پایه‌گذاری کیش شخصیت می‌دانند و خواستار لغو مقرراتی این چنینی شده‌اند. به گفته آنها دولت تاجیکستان با استفاده از این مقررات دهان مردم را از هرگونه انتقاد از سیاستهای رئیس جمهور بسته است.

موضوعات مرتبط