اوباما: سرنوشت آمریکا و جهان به این انتخابات بستگی دارد

آقای اوباما در ایالت حساس کارولینای شمالی به نفع خانم کلینتون کمپین می کرد حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای اوباما در ایالت حساس کارولینای شمالی به نفع خانم کلینتون کمپین می کرد

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اخطار داده است که انتخابات ریاست جمهوری روز ۸ نوامبر برای آینده آمریکا و جهان سرنوشت ساز است و دموکرات ها از همه ریشه های قومی را ترغیب کرد برای رای دادن به هیلاری کلینتون پای صندوق های رای بروند.

آقای اوباما گفت دونالد ترامپ رقیب خانم کلینتون خطری برای حقوق مدنی، کشور و جهان است.

آقای اوباما در تجمعی در کارولینای شمالی به نفع خانم کلینتون کمپین می کرد.

همزمان آقای ترامپ گفت که آقای اوباما باید دست از کمپین برای خانم کلینتون بردارد و بر اداره کشور تمرکز کند.

او به هوادارانش در پنساکولا در ایالت فلوریدا گفت:‌ "به سادگی بگویم که هیچ کس نمی خواهد برای چهار سال دیگر شاهد سیاست هایی از نوع اوباما باشد."

او همچنین گفت که خانم کلینتون در سال های اخیر "مشاعر خود را از دست داده است."

آقای اوباما در کارولینای شمالی گفت:‌ "سرنوشت جمهوری ما در دستان شماست. سرنوشت جهان روی لبه است و شما، اهالی کارولینای شمالی، باید اطمینان حاصل کنید که کشور را به مسیری درست سوق می دهید."

"نام من روی برگه رای نیست اما یادتان باشد:‌ بحث انصاف روی برگه رای است، انسانیت روی برگه رای است، عدالت روی برگه رای است؛ پیشرفت روی برگه رای است؛ دموکراسی ما روی برگه رای است."

حق نشر عکس AP
Image caption جیمز کومی به خاطر افشار خبر تحقیق درباره ای میل های کلینتون در آستانه انتخابات مورد انتقاد قرار گرفته است

همزمان او روز چهارشنبه به طور تلویحی از افشای تحقیقات جدید در ارتباط با کشف احتمالی ای میل های هیلاری کلینتون روی یک کامپیوتر شخصی توسط اف بی آی انتقاد کرد.

او در پاسخ به پرسشی درباره زمان انتشار نامه رئیس اف‌بی‌آی درباره تحقیقات جدید درباره ایمیل‌های هیلاری کلینتون گفت: "ما نباید بر پایه حدس و گمان، اطلاعات ناقص و یا اطلاعات درز کرده کار کنیم."

آقای اوباما گفت: "مبنای کار ما تصمیمات مشخص است. وقتی این موضوع پیش از این به طور جامع بررسی شد نتیجه‌گیری اف‌بی‌آی، دادگستری و تحقیقات مکرر کنگره این بود که او [هیلاری کلینتون ] مرتکب اشتباه‌هایی شده است، اما مساله‌ای نیست که بخواهید برایش او را تحت تعقیب قضایی قرار دهید."

جیمز کومی، رئیس اف‌بی‌آی، کمتر از دو هفته مانده به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به کنگره این کشور اطلاع داد که پلیس فدرال تحقیقات روی ایمیل‌های هیلاری کلینتون را از سر می‌گیرد.

به گفته آقای کومی تحقیقات درباره آنتونی وینر، نماینده سابق کنگره، ممکن است به کشف ایمیل‌های دیگری از خانم کلینتون منجر شده باشد. آقای وینر برای اتهامات جنسی مورد تحقیق بوده است. او شوهر هما عابدین، از دستیاران هیلاری کلینتون بوده است.

رئیس اف‌بی‌آی، که خود جمهوری‌خواه است، برای نامه‌ای که به کنگره نوشته مورد انتقاد قرار گرفته و از طرف دموکرات‌ها به اقدام جناحی متهم شده است. برخی از دموکرات‌ها نگران هستند که اعلام تحقیقات جدید روی محبوبیت خانم کلینتون اثر منفی بگذارد.

دونالد ترامپ هم از اعلام تحقیقات برای حمله به خانم کلینتون استفاده کرده است.

باراک اوباما در اولین اظهار نظری که درباره تحقیقات جدید اف‌بی‌آی کرده می‌گوید تلاشش بر این بوده که در تحقیقات اف‌بی‌آی، که باید مستقل باشند، مداخله نکند.

آقای اوباما گفت شخصا هیلاری کلینتون را می‌شناسد و به او اعتماد دارد. او گفت مطمئن است که خانم کلینتون منافع آمریکا و مردم آمریکا را به همه چیز ترجیح می‌دهد.