با شناور شدن ارز در مصر واحد پول این کشور افت می‌کند

حق نشر عکس AP
Image caption ارزش پول رایج مصر احتمالا ۵۰% در مقابل دلار کاهش خواهد یافت

بانک مرکزی مصر نرخ ارز در این کشور را شناور خواهد کرد و انتظار می‌رود که با این اقدام پوند مصر در مقابل دلار آمریکا تا حدود ۵۰ درصد ارزش خود را از دست دهد. هم‌اکنون هر دلار آمریکا حدود ٩ پوند مصر است اما تصور می‌شود که بهای آن تا ١٣ پوند مصر بالا برود.

با شناور شدن ارز در مصر شاخص بهای سهام در این کشور امروز پنجشنبه ۸ درصد افزایش یافت.

بانک مرکزی همچنین نرخ بهره را با ۳ درصد افزایش به ۱۴.۷۵ درصد رسانده است.

شناور کردن نرخ ارز و پایین آمدن بهای واحد پول ملی یکی از شرط‌های اصلی صندوق بین‌المللی پول برای کمک به مصر است. مصر می‌خواهد ظرف سه سال از این صندوق ١٢ میلیارد دلار وام بگیرد.

فرستاده صندوق بین‌المللی پول گفته است که اقدام بانک مرکزی مصر به رشد اقتصادی، خلق فرصت‌های شغلی جدید و تقویت موقعیت خارجی مصر کمک خواهد کرد.

یکی دیگر از اقدامات بانکی در مصر این است که به منظور بالا بردن حجم تبادلات، بانک‎های کشور اجازه یافته‌اند تا در طول تعطیلات آخر هفته تا ساعت ۹ شب به وقت محلی باز بمانند.

از آغاز بحران‎های سیاسی موسوم به بهار عربی که منجر به سرنگونی حکومت حسنی مبارک شد، مصر در جلب سرمایه‎گذاری خارجی مشکلات فراوانی داشته و با کمبود ذخایر ارز مواجه است.

بانک مرکزی در بیانیه خود اعلام کرد که شناور گذاشتن نرخ پوند مصر به منظور "ایجاد فضایی قابل اطمینان برای تامین پایدار ذخایر ارزی خارجی" است.

اواسط ماه اوت مقامات قاهره و صندوق بین‌المللی پول توافق‌نامه‎ای را درباره کمک این نهاد مالی بین‌المللی به اقتصاد مصر امضا کردند.

یکی دیگر از شرط‌های صندوق برای کمک به مصر قطع کامل یارانه سوخت است. تاکنون یارانه برق خانگی قطع شده و بهای شکر هم ۴۰ درصد بالا رفته است.

موضوعات مرتبط