واکنش‌های گسترده به بازداشت رهبران و نمایندگان طرفدار کردها در ترکیه

حق نشر عکس Reuters/AP
Image caption دو رهبر حزب دموکراتیک خلق ها در منازل خود بازداشت شدند

بازداشت دو تن از رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها، حزب طرفدار کردها در پارلمان ترکیه و همچنین ده عضو دیگر پارلمان این کشور با واکنش‌های شدیدی روبرو شده است.

یکی از معاونان حزب دموکراتیک خلق‌ها رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه را متهم کرده که این کشور را در آستانه جنگ داخلی قرارمی دهد.

نیروهای امنیتی ترکیه فیگن یوکسک‌داغ و صلاح الدین دمیرتاش، دو رهبر حزب دموکراتیک خلق ها را شب گذشته دستگیر کردند.

بر اساس بیانیه وزارت کشور ترکیه، نه نماینده دیگر حزب دموکراتیک خلق ها نیز در یورش شبانه پلیس به مقر این حزب در آنکارا و خانه هایشان بازداشت شدند.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ابراز نگرانی شدید این اتحادیه را در مورد این بازداشت ها اعلام کرده است.

وزیر خارجه آلمان گفته است که چنین اقدامی به افزایش تنش ها دامن خواهد زد و مقابله با تروریسم نباید دلیلی برای خاموش کردن صدای مخالفان باشد.

خانم یوکسک‌داغ و آقای دمیرتاش در خانه هایشان در آنکارا و دیاربکر بازداشت شدند.

اردیس بالوکن، رییس گروه پارلمانی حزب دموکراتیک خلق ها نیز در مقر این حزب بازداشت شد.

آقای دمیرتاش پیش از بازداشت با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر، از مراجعه پلیس با حکم بازداشت به خانه اش خبر داده بود.

وزارت کشور ترکیه علت بازداشت های گسترده نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها را خودداری آنها از حضور در دادگاه و ارائه شهادت درباره پرونده های مربوط به مبارزه با تروریسم اعلام کرده است.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، این بازداشت ها با حکم مقام های دادستانی در استان های کردنشین دیاربکر، شرناق، وان، حکاری و بینگول صورت گرفته است.

همزمان با بازداشت نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها، دسترسی به شبکه های اجتماعی در ترکیه محدود شده است.

مجلس ترکیه بهار امسال با تصویب قانونی مصونیت پارلمانی گروهی از نمایندگان را لغو کرده بود.

خشایار جنیدی، خبرنگار بی بی سی فارسی در استانبول، می گوید بازداشت رهبران و نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها شدیدترین برخورد با سومین حزب مهم مجلس ترکیه پس از کودتای نافرجام تابستان گذشته است.

پیشتر، گلتان کیشیناک و فرات آنلی، شهرداران مشترک دیاربکر ترکیه بازداشت شده بودند و نماینده دولت به سرپرستی شهرداری بزرگ ترین شهر کردنشین ترکیه منصوب شده بود.

خانم کیشیناک که پیش تر از این نماینده پارلمان ترکیه بوده است، یکی از شناخته شده ترین سیاستمداران کرد در ترکیه است.

دولت ترکیه حزب دموکراتیک خلق ها و نمایندگان آن را به حمایت از حزب کارگران کردستان (پ ک ک) متهم کرده ولی این حزب این اتهام را رد می کند.

حزب دموکراتیک خلق ها، با ۵۹ کرسی در پارلمان ترکیه، دومین حزب مخالف در این کشور است.

این حزب در انتخابات زودهنگام پارلمانی ترکیه در نوامبر ۲۰۱۵ توانست با کسب بیشتر از ۵ میلیون رای، نزدیک به ۱۱ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

مطالب مرتبط