پوتین در مراسم رونمایی مجسمه عظیم ولادیمیر قدیس شرکت کرد

حق نشر عکس AP
Image caption ولادیمیر پوتین در مراسم اهداء مجسمه امیر ولادیمیر او را "عامل وحدت و دفاع از سرزمین های روسیه" توصیف کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، روز جمعه، ۱۴ آبان (۴ نوامبر) در مراسم روز وحدت ملی شامل رونمایی و اهداء بنای یادبود ولادیمیر قدیس شرکت کرد. این بنا که بیست و چهار متر ارتفاع دارد شامل پایه و مجسمه هفده متری ولادیمیر است.

از ولادیمیر، فرمانروای سرزمین روس در قرون ده و یازده میلادی، به عنوان عامل ترویج مسیحیت در این سرزمین یاد می شود و و به همین دلیل کلیسای ارتدوکس، که اکثر مسیحیان روسیه پیرو آن هستند، او را قدیس می‌داند.

ساخت و نصب این مجسمه که از حمایت کلیسای ارتدوکس روسیه هم برخوردار بوده به نشانه‌ای از تلاش دولت ولادیمیر پوتین برای تحریک احساسات ملی‌گرایانه روس‌ها تعبیر شده است. از زمان الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه در سال ۲۰۱۴ و واکنش منفی کشورهای غربی نسبت به این اقدام، ترویج ملی‌گرایی و معرفی روسیه به عنوان یک قدرت عمده جهانی به سیاست رسمی دولت این کشور تبدیل شده است.

رئیس جمهوری روسیه در مراسم روز جمعه گفت که "نام ولادیمیر به عنوان عامل وحدت و دفاع از سرزمین‌های روسیه و سیاستمداری روشن‌بین در تاریخ ثبت شده است." او افزود: "امروز وظیفه ما این است که با اتکای به این میراث معنوی، در برابر چالش‌ها و تهدیدهای جهان حاضر متحد شویم."

تصمیم به احداث این بنای یادبود در نزدیک دیوارهای کاخ کرملین اعتراض مدافعان میراث فرهنگی روسیه را در پی داشت و سازمان یونسکو هم ابراز نگرانی کرده بود که نصب مجسمه در این محل ممکن است موقعیت کاخ کرملین و میدان سرخ به عنوان بخشی از میراث جهانی ثبت شده توسط این سازمان را به مخاطره اندازد.

حق نشر عکس EPA
Image caption پوتین و رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه در مراسم اهداء مجسمه - کلیسای ارتدوکس مانند دولت از نصب بنای یادبود ولادیمیر قدیس حمایت کرد

درابتدا مقامات دولتی در نظر داشتند این بنای یادبود سیصد تنی را بر تپه‌های مشرف به شهر مسکو نصب کنند اما هزاران تن از ساکنان پایتخت با امضای طوماری، چنین اقدامی را به عنوان آسیب به چشم انداز شهر، مردود دانستند و خواستار تغییر محل نصب بنا شدند. سرانجام، قرار شد برای مجسمه محلی در مرکز شهر تعیین شود.

ولادیمیر فرزند سویاتوسلاو اول، امیر کیف بود که در حدود سال ۹۵۸ به دنیا آمد و با مرگ پدرش در سال ۹۷۲ جانشین او شد. ولادیمیر توانست با تصرف بخش‌هایی از روسیه، بلاروس و اوکراین امروزی، محدوده فرمانروایی خود را گسترش دهد. گفته می‌شود که او به منظور ازدواج با خواهر امپراتور مسیحی بیزانس، به مسیحیت گروید و در یکی از شهرهای شبه‌جزیره کریمه، غسل تعمید یافت. پس از گرویدن به مسیحیت، ولادیمیر پرستشگاه‌های مربوط به خدایان محلی را در سرزمین‌های تحت فرمان خود تخریب کرد و به ترویج مسیحیت ارتدوکس پرداخت.

حق نشر عکس AP
Image caption مجسمه ایوان مخوف هم به عنوان نماد ملیگرایی روسی در شهر اوریول نصب شده است

ولادیمیر در سال ۱۰۱۵ درگذشت و بعدها کلیسای ارتدوکس او را قدیس اعلام کرد. ملی‌گرایان روسیه ولادیمیر را پایه‌گذار کشور خود تلقی می‌کنند و بسیاری از مردم اوکراین هم، با اشاره به اینکه مرکز اصلی فرمانروایی و خاستگاه خاندان او شهر کیف، پایتخت کنونی این کشور بود، او را از قهرمانان تاریخی خود می‌دانند. پیشتر، مجسمه بزرگی از ولادیمیر در کیف نصب شده است. مخالفان نصب مجسمه ولادیمیر در مسکو گفته بودند که او هیچ ارتباط تاریخی با این شهر نداشته است.

بزرگداشت شخصیت‌های تاریخی روسیه به عنوان اقدامی در افزایش احساسات ملی‌گرایانه به نصب مجسمه ولادیمیر منحصر نبوده است. چندی پیش شهردار شهر اوریول در روسیه برای اولین بار از مجسمه‌ای از ایوان مخوف، فرمانروای روسیه در قرن شانزدهم در این شهر پرده‌برداری کرد. در مراسم پرده‌برداری از این مجسمه، پرچم‌های امپراتوری روسیه، که مورد علاقه ملی‌گرایان است، نصب شده بود و شهردار شهر هم در سخنان خود گفت که ایوان مخوف روسیه و مذهب ارتدوکس را از "دشمن" حفظ کرد.

این اقدام با اعتراض شماری از ساکنان شهر و تاریخشناسان مواجه شد که ایوان را به خاطر سرکوب و خشونت دوران سلطنت او که شایسته تقدیر نمی‌دانستند اما وزیر فرهنگ روسیه در حمایت از نصب مجسمه، گفت که وقایع دوره سلطنت ایوان مخوف "تحریف شده است."

موضوعات مرتبط