توافق پاریس؛ از امروز مبارزه با گرمایش زمین اجرایی شد

حق نشر عکس PA

ظرف کمتر از یکسال از امضای توافق پاریس توسط 200 کشور دنیا، امروز، جمعه چهارم نوامبر، این توافق رسما وارد مرحله اجرا شد.

معمولا چند سال طول می کشد تا توافق های این چنینی از مرحله امضا و تصویب به مرحله اجرا برسد.

اما خطر تغییرات اقلیمی، چرخ های حقوقی را با سرعت به جریان انداخت تا گام های لازم برای جلوگیری از آلوده تر و گرم تر شدن زمین با گام های عملی برداشته شود.

هدف توافق پاریس این است که تا سال 2030 میانگین حرارت زمین از دو درجه سانتیگراد نسبت به شروع انقلاب صنعتی بالاتر نرود.

این هدف صرفا با اجرای توافق پاریس ممکن نخواهد بود زیرا سازمان ملل در گزارش دیروز خود یادآوری کرده که حتی اگر همه کشورها به تعهدات خود طبق آن توافق عمل کنند میانگین حرارت زمین تا 15 سال آینده از مرز دو درجه سانتیگراد عبور می کند و به مرز سه یا چهار درجه خواهد رسید.

از همین رو توافق پاریس تنها یک نقشه راه توصیف شده که دولت ها بر اساس آن می توانند از تولید گازهای خطرناک گلخانه ای بکاهند.

گازهای گلخانه ای عمدتا متشکل از دی اکسید کربن و متان است. دو گازی که از طریق سوزاندن سوخت های فسیلی مثل نفت و گاز و زغال سنگ وارد جو زمین می شوند و با محبوس کردن حرارت خورشید، دمای آب و هوا را بالا می برند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اعتراض فعالان حقوق بشر به احداث و توسعه یک معدن زغال سنگ در بریتانیا

هر کشور در توافق پاریس تعهد داده که به تناسب توانایی خود از تولید گازهای گلخانه‌ای بکاهد.

سازمان ملل می گوید این تعهدات لازم است اما کافی نیست زیرا تا سال 2030، سالانه 55 میلیون تن دی اکسید کربن وارد جو زمین می شود در صورتی که برای جلوگیری از دو درجه افزایش حرارت نباید سالانه بیش از 42 میلیون تن دی اکسید کربن وارد جو زمین شود.

این شکاف 13 میلیون تنی حرارت زمین را تا مرز 3 درجه سانتیگراد بالا می برد. هر یک میلیون تن دی اکسید کربن معادل کل دی اکسید کربنی است که سیستم حمل و نقل اروپا هر سال دود می کند.

اما توافق پاریس به‌رغم این نارسایی ها حالا جنبشی را کلید زده که آهسته ولی پیوسته به جنگ سوخت های فسیلی می رود.

اقتصاد جهان امروز انرژی خود را تا 85 درصد از سوخت های فسیلی می گیرد. کنار گذاشتن این کار و استفاده از انرژی های پاک مستلزم تغییر ذهنیت ها و صرف هزینه های فراوان است هر چند دانشمندان می گویند اگر این هزینه ها الان صرف نشود در آینده به مراتب بیشتر خواهد بود.

با اینکه خیلی از دولت های جهان بعد از امضای توافق پاریس آن را در داخل کشورهای خود به تصویب رساندند و امکان اجرای جهانی توافق را فراهم کردند اما خیلی از کشورها همچنان به مرحله تصویب توافق نرسیدند.

ایران یکی از این کشورهاست که هر چند جزو ده آلاینده اول دنیاست ولی هنوز بررسی توافق پاریس را در مجلس شروع نکرده است.

تغییرات اقلیمی ناشی از گرم تر شدن آب و هوا باعث آب شدن یخ های قطبی و سرازیر شدن میلیاردها مکعب آب به دریاهاست. این اتفاق خیلی از سواحل دنیا را زیر آب می برد و موج های گرما و سرمای شدید و غیرعادی را در نقاط مختلف دنیا به وجود می اورد.

موضوعات مرتبط