سازمان ملل: داعش در موصل مشغول جنایت است

حق نشر عکس Reuters
Image caption این دختر عراقی در خانه خود در محله شهرزاد، شرق موصل، روی جعبه خالی مهمات جنگی نشسته که در جبهه نخست جنگ ارتش و داعش به کار رفته است

سازمان ملل متحد می‌گوید به شواهدی رسیده که نشان می‌دهد نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در مناطق اطراف موصل و داخل این شهر به ارتکاب جنایت مشغول هستند.

نیروهای داعش مشغول مقاوت در اطراف موصل هستند تا مانع ورود نیروهای نظامی ارتش عراق به داخل شهر شوند.

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد از داشتن اطلاعات "موثقی" خبر داده و بر اساس آن گفته داعش در بعضی از روستاها دست به کشتار جمعی زده است.

همچنین ادعا شده، داعش حومه‌نشینان موصل را مجبور کرده که پسرهای خانواده را، حتی آنها که ۹ سال بیشتر ندارند، تسلیم کنند تا در جبهه همراه داعش بجنگند.

نیروهای ارتش عراق مشغول پیشروی در حومه موصل هستند.

یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی که همراه نیروهای عراقی است گزارش داده که در شرق موصل ارتش عراق موفق شده صف داعش را بشکند و وارد شهر شود. نبرد در خیابان‌های این منطقه در جریان است.

ارتش عراق سه روز پیش توانست وارد موصل شود. بیشتر اینجا بخوانید.

خبرنگار بی‌بی‌سی پیش‌تر گزارش داده بود که دیگر نشانه‌ای از خروج مردم موصل از این شهر دیده نمی‌شود. تخمین زده شده که هنوز حدود یک میلیون غیرنظامی در این شهر زندگی می‌کنند.

ارتش عراق برای تصرف موصل با مقاومت شدید نیروهای داعش مواجه شده است.

ارتش در مقابل با سلاح‌های سنگین به این حملات که با آر پی جی، مسلسل و تک تیرانداز انجام می‌شود، پاسخ داده و از پشتیبانی هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا هم برخوردار است.

پس گرفتن موصل، دومین شهر بزرگ عراق و پایگاه اصلی داعش در این کشور، اهمیت زیادی برای هر دو جبهه دارد.

موضوعات مرتبط