تظاهرات ضددولتی در فلورانس ایتالیا به خشونت کشیده شد

در این تصویر جمع کثیری از معترضان در برابر ستون ماموران پلیس دیده می‌شوند و بعضی از آنها در حال درگیری با مامورانند حق نشر عکس AP
Image caption پلیس با گاز اشک‌آور با معترضان برخورد کرد

تظاهرات‌کنندگان خشمگین در فلورانس که در مخالفت با برگزاری رفراندوم پیش رو در ایتالیا به خیابان آمده بودند با پلیس این شهر درگیر شدند.

ایتالیا به زودی همه‌پرسی در ارتباط با محدود کردن اختیارات سنا و دولت‌های منطقه‌ای و در حمایت از افزایش قدرت دولت مرکزی برگزار می‌کند.

بنابر گزارش‌ها، تظاهرات‌کنندگان روز شنبه (پنجم نوامبر - ۱۵ آبان) با پرتاب بمب‌های دودزا و ترقه به سوی پلیس حمله‌ور شدند و پلیس هم با گاز اشک‌آور پاسخ داد.

طرح پیشنهادی دولت ایتالیا که قرار است به زودی به رفراندوم گذاشته شود، پیشنهاد می‌کند اختیارات سناتورها و قدرت دولت‌های منطقه‌ای در این کشور محدود شود و به همین علت مخالفان می‌گویند تصویب چنین طرحی به تجمیع قدرت در یک نهاد می‌انجامد.

لایحه پیشنهادی ماتئو رنتسی، نخست وزیر ایتالیا، قرار است روز چهارم دسامبر به همه‌پرسی گذاشته شود.

او گفته اگر نتیجه همه‌پرسی بر خلاف خواسته او شود، از قدرت کناره‌گیری می‌کند.

آقای رنتسی گفته در صورت تصویب این لایحه، بر کارآیی پارلمان ایتالیا خواهد افزود، در بودجه صرفه‌جویی خواهد شد و دولت ثبات بیشتری می‌یابد.

با وجود این، نظرسنجی‌های اخیر در ایتالیا از رای نیاوردن این همه‌پرسی حکایت دارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption این نخستین بار است که اعتراض‌ها علیه دولت آقای رنتسی به خشونت کشیده می‌شود

مخالفان اکثرا جوان این همه‌پرسی امروز با آمدن به خیابان‌های مرکزی فلورانس به سوی دفتر حزب دموکرات حرکت کردند.

این حزب که اکنون آقای رنتسی را در راس دولت دارد در حال برگزاری همایش سالانه خود در فلورانس است.

بخشی از تظاهرات‌کنندگان که پلاکاردهایی با این نوشته "نه به رنتسی" حمل می‌کردند، ابتدا سعی کردند با گذاشتن نرده‌های فلزی در وسط خیابان، میان خود و گارد ضدشورش پلیس حایل ایجاد کنند.

گزارشگرانی که از نزدیک این تظاهرات را نظاره می‌کردند می‌گویند بخش بزرگی از معترضان به طور مسالمت‌آمیز در حال اعتراض به رفراندوم بودند.

همزمان شهردار فلورانس با محکوم کردن درگیری‌های امروز گفته: "برگزاری تظاهرات حق افراد است اما استفاده از خشونت غیرقابل قبول و محکوم است."

رسانه‌های ایتالیا از مجروح شدن یک مامور پلیس در جریان این درگیری‌ها خبر داده‌اند.

موضوعات مرتبط