نیروهای دموکراتیک سوریه از آغاز عملیات تصرف رقه خبر دادند

حق نشر عکس Reuters
Image caption فرماندهان نیروهای دموکراتیک سوریه در کنفرانسی خبری در شهر عین عیسی شرکت کردند

شبه نظامیان گروه "نیروهای دموکراتیک سوریه" از آغاز عملیات برای تصرف شهر رقه، پایگاه اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در این کشور خبر داده‌اند.

این گروه ائتلافی از نیروهای کرد و عرب مورد حمایت آمریکا است.

فرمانده نیروهای دمواتیک سوریه در کنفرانسی خبری در شهر عین عیسی گفت که هدف از این عملیات که "فرات خروشان" نام دارد، بیرون راندن داعش از رقه است.

انتظار نمی‌رود که ترکیه در این عملیات حضور داشته باشد.

ترکیه یگان های مدافع خلق(ی پ گ) را که در این عملیات شرکت دارند، سازمانی تروریستی می‌داند و گفته است که حاضر نیست نقشی را برای کردها در آزادسازی شهر رقه بپذیرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای دموکراتیک سوریه

نیروهای دموکراتیک سوریه در دو سال گذشته موفق شدند که مناطقی را در شمال رقه به تصرف خود در آورند.

در حال حاضر آنها در حدود ۵۰ کیلومتری این شهر مستقر هستند.

نیروهای دموکراتیک سوریه حدود چهار ماه پیش توانستند با پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا و نیروهای ویژه این کشور شهر منبج در استان حلب را به تصرف خود در آورند.

این شهر مسیر تدارکاتی مهمی برای داعش بشمار می رفت.

تحلیل گران گفته‌اند که معلوم نیست که آیا این گروه توانایی انجام عملیاتی به اهمیت تصرف رقه را دارد یا خیر؟


مارک لوئن، خبرنگار بی بی سی در ترکیه

حضور نیروهای کرد در این عملیات مسئله ساز است. شبه نظامیان کرد متهم شده اند که عرب ها را از مناطقی اخراج کرده اند که در شمال سوریه به تصرف درآورده اند و رقه شهری عمدتا عرب نشین است.

حضور نیروهای کرد همچنین باعث برانگیختن خشم ترکیه شده است. از نظر ترکیه نیروهای کرد سوریه، باعث تقویت نیروهای حزب کارگران کردستان(پ ک ک) می شوند که از نظر ترکیه در زمره سازمان‌های تروریستی بشمار می‌رود.

آمریکا تمایل دارد که عملیات تصرف رقه همزمان با جنگ در موصل انجام شود، تا به این ترتیب مانع از عقب نشینی نیروهای داعش به سوریه شوند.

اما جنگ در رقه به مراتب دشوارتر از موصل ا ست. هر چند تمامی جناح‌ها در سوریه علیه داعش هستند، اما در عین حال این جناح‌ها علیه یکد یگر هم در جنگ هستند.

آزاد سازی رقه از داعش مستلزم جنگی سخت و طولانی خواهد بود.