در پی کشته و مجروح شدن دهها ایرانی، سفر به سامرا ممنوع شد

اتوبوسهای آسیب دیده در اثر انفجار در سامرا حق نشر عکس Tasnim

سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرده در جریان انفجارهای سامرا هفت ایرانی کشته و ۹۷ شهروند دیگر این کشور هم مجروح شده‌اند. این سازمان بر همین اساس، تردد زائران به شهر سامرا را ممنوع کرده است.

براساس گزارش‌ها از عراق، روز یکشنبه (۱۶ آبان- ششم نوامبر) بر اثر دو انفجار انتحاری در شهرهای تکریت و سامرا در عراق دست کم ۲۱ نفر کشته شده‌اند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) مسئولیت این انفجارها را بر عهده گرفته است.

به گزارش ایرنا، سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت ایران گفته: "تعدادی از زائرین مجروح سرپایی درمان شدند و در حال حاضر ۵۸ زائر ما در بیمارستان های کاظمین و بغداد بستری هستند. در حال حاضر همه عوامل امدادی هلال احمر و حج و زیارت در بیمارستان ها حضور دارند و امور درمانی تحت نظر است. امیدواریم در روزهای آینده با بهود وضعیت زائرین تعدادی از آن ها زودتر مرخص شوند."

آقای اوحدی همچنین گفته با توجه به نزدیک شدن مراسم روز اربعین، فعلا سفر تمامی کاروان‌های ایرانی به سوی شهر سامرا ممنوع شده است.

انفجارهای امروز در حالی صورت می‌گیرد که در روزهای پایانی هفته جاری مراسم مذهبی اربعین در عراق برگزار می‌شود و صدها هزار زائران شیعه از جمله از ایران، به شهرهای مذهبی عراق سفر می‌کنند.

یکی از انفجارهای امروز در پارکینگ یک زیارتگاه شیعیان رخ داده است.

همچنین گزارش شده است که یک مهاجم انتحاری در شهر تکریت یک آمبولانس بمب‌گذاری شده را منفجر کرد. این شهر محل تولد صدام حسین است.

بر اثر این انفجار که در منطقه جنوبی این شهر رخ داد،۱۳ نفر کشته شدند.

تکریت در ۱۶۰ کیلومتری شمال بغداد، پایتخت، واقع است.

این انفجارها همزمان است با عملیات نیروهای عراقی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در موصل.

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق که روز گذشته (شنبه ۵ نوامبر) از نیروهای ارتش در نبرد موصل بازدید می‌کرد گفت که این شهر به زودی از کنترل شبه‌نظامیان داعش در خواهد آمد.

بیشتر بخوانید: حیدر عبادی: داعشی‌ها برای زنده ماندن اسلحه‌ها را زمین بگذارند

او به نیروهای داعش هشدار داد که برای زنده ماندن اسلحه‌ها را زمین بگذارند و تسلیم شوند.

موصل که برای حدود دو سال در کنترل داعش بود و به مرکز اصلی قدرت این گروه در خاک عراق بدل شده بود، در هفته‌های اخیر با حمله سنگین نیروهای دولتی و نیروهای شبه‌نظامی حامی دولت روبرو شده است.

نیروهای دولتی عراق در روزهای اخیر موفق به پیش‌روی در مناطق شرقی حومه موصل شده‌اند.

آقای عبادی خطاب به نیروهای داعش گفت: "پیام من به شما این است که اگر می‌خواهید جانتان را حفظ کنید همین الان سلاح‌تان را زمین بگذارید."